Почетна / Совети за здравје / Што треба да знаат луѓето за срцевата слабост?

Што треба да знаат луѓето за срцевата слабост?

Срцева слабост е состојба во која срцето не овозможува доволен проток на крв. Поради оваа причина, не може да ги испумпа потребнита количина на крв за да ги задоволи потребите на органите и ткивата за кислород и хранливи материи.

Главната причина за оваа болест е стеснување на артериите кои го снабдуваат срцето со кислород.

Најдобар третман за срцева слабост е нејзината превенција – здрав начин на живот, вежбање и диета (ограничување на сол на прво место).

Милиони луѓе ширум светот страдаат од срцева слабост и оваа бројка се зголемува секоја година.

Срцевата слабост е сериозна состојба во која не треба да се прибегнува кон самолекување.

Третман на срцева слабост се врши само под надзор на кардиолог. Сепак, постојат некои лекови кои, во комбинација со основниот третман, можат да бидат ефикасна поддршка.

Таквите докажани средства се екстракт од листови и цветови од глог, коензим Q10 и магнезиум.

Image may contain: 1 person, text

Глог

Глогот се користи за срцеви заболувања уште од античко време. Народната медицина и науката се едногласни – глог е одлична алатка за здраво срце:

 • ја подобрува работата на срцевиот мускул;
 • ја зголемува силата на отчукувањата на срцето;
 • го зголемува протокот на кислород;
 • му помага на срцето да испумпува повеќе крв;
 • помага да се намали холестеролот во крвта;
 • го намалува формирањето на атеросклеротични плаки;
 • има изразен антиоксидативен ефект;
 • го намалува крвниот притисок.

Глог е особено погоден за стари лица со исцрпено срце. Оваа билка е исто така многу ефикасна во случаи на срцеви заболувања, кога нелагоности се јавуваат претежно по физички напор. Освен што го  подобрува отчукувањето на срцето, глогот има регулирачки ефект врз срцевиот ритам и крвниот притисок.

Препорачливо е да земате производи со екстракт од глог долго време, бидејќи ефектот не е моментален.

Предноста на глог е тоа што неговата долготрајна употреба не развива ефект на навика, односно не е потребно континуирано зголемување на дозите за да се постигне првичното дејство на билката.

Глогот е широко користен во функционални нарушувања на кардиоваскуларниот и нервниот систем како кардиотоник и седатив. Го нормализира срцевиот ритам, ја подобрува коронарната циркулација, има позитивен ефект врз метаболичките процеси во миокардот: поддржува поекономично користење на кислород од миокардот и ја стимулира синтезата на АТФ.

Image may contain: 1 person, text

Коензим Q10

Коензим Q10 или ubiquinone е основна супстанца слична на витамин.

 • го подобрува функционирањето на имунолошкиот систем;
 • ги забавува процесите на стареење на клетките;
 • делува како катализатор што ги забрзува и регулира биохемиските и енергетските процеси;
 • ги управува и контролира митохондриите, каде што се произведува аденозин трифосфат (АТФ), кој е извор на енергија за клетките на телото.

Познато е дека концентрацијата на коензим Q10 е висока во клетките на срцевиот мускул поради големата побарувачка на енергија од овој тип на клетки. Во последниве години, повеќето истражувања за коензим Q10 се фокусираа на срцеви проблеми.

Внесувањето на коензим Q10 со текот на времето ја враќа нормалната состојба на срцевиот мускул и на тој начин ја намалува манифестацијата на нарушувањето.

 

Магнезиум

Магнезиумот е рангиран по важност веднаш по кислород, вода и храна. Магнезиумот е одговорен за активирање на над 300 различни биохемиски реакции, кои се исклучително важни за функционирањето на организмот.

Докажано е дека поголемите нивоа на магнезиум во крвта го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и ја подобруваат издржливоста за време на вежбање.

Магнезиумот има вазодилататорно дејство и помага во намалување на крвниот притисок.

Image may contain: text

Само здраво срце е силно срце! 💗
Зошто и кога да употребувате ФИТОКАРДИН? ❤️❤️

Ова е производ кој поволно влијае на активноста на срцето и кардиоваскуларниот систем. Освен тоа придонесува за:

✔ намалување на чувството на слабост и замор.
✔ нормално одвивање на метаболизмот и производството на енергија.
✔ нормална невротрансмисија и контракција на мускулите, вклучувајќи го и срцевиот мускул.

Содржи: Магнезиум, Коензим Q10 и глог.

⚠ Препорака за употреба: две капсули на ден за време на оброк.

Достапен во аптеките на Еурофарм, Зегин, Виола, Betty и сите други подобро снабдени аптеки низ Македонија. Можност за нарачки онлајн ТУКА.

 

Heart Disease & Heart Problems | Island Health

Проверете и

Останете здрави, чистете го вашиот нос со Sinomarin!

Назалното чистење со Sinomarin помага во отстранување на вирусните и инфективните честички од носот. Настинката ...