Почетна / Рецепти / Зелена детокс супа која ја намалува подуеноста во стомакот и ги чисти токсините

Зелена детокс супа која ја намалува подуеноста во стомакот и ги чисти токсините

Веганска, Палео, без глутен – детокс супа која содржи бројни витамини и минерали кои ќе ви помогнат да ја намилите подуеноста во стомакот, да го зајакнете имуниот систем и да му помогните на џигерот да се ослободи од наталожените токсини.

Состав:

 • 1 главица брокула
 • 1 шолја спанаќ
 • 1 чешне лук (излупено), 1 голем кромид
 • 1 поголема тиквица
 • сок од 1 лимон
 • 1/2 шолја магдонос
 • 1 коцка супа од зеленчук, зачини

  Во поголемо тенџере на маслиново масло или кокосово масло пропрржете ја главицата кромид и гответе ја околу 5 минути, потоа додадете ја тиквичката, спанаќот и брокулата и гответе уште дополнителни 5 минути. Додадете вода и додаде ја коцката за зеленчукова супа и морска сол и црн бибер. Гответе околу 20 минути додека брокулата не е сварена. Исклучете го оганот, додадете ситно исецкано чешне лук и оставете да се излади супата околу 15 минути. Исцедете ги тврдите од течните состојки и изблендирајте ги тврдите состојки (додавајќи го сокот од лимон, магдоносот .
  Повторно вратете ги изблендираните состојки во течниот дел од супата.
  Измешајте и сервирајте ладно.

Проверете и

Овесна каша со банана и кикири- вкусен и здрав појадок за целото семејство

Размислувате ли каков оброк да подготвите за следното утро? Ви препорачуваме да подготвите овесна каша ...