Почетна / Здравје и исхрана / Здрави и вкусни мафини со тиквички

Здрави и вкусни мафини со тиквички

Овие здрави чоколадни мафини со тиквички се вегански и без рафиниран шеќер, одлични се и во комбинација со летна тиква. Кокосовото брашно додава текстура и ги прави овие мафини прекрасни.
Земете ги утре во вашата кутија за ручек, и поделете со колегите на работа кои и не сакаат толку ”здрави десерти” -верувајте ќе се предомислат и ќе ги обожаваат.

СОСТОЈКИ
 • 1/2 шолја банани
 • 2 шолји рендани тиквици
 • 2 лажици пециво
 • 1 лажица сода бикарбона
 • 1/4 шолја какао не засладено
 • 1/2 лажици сол
 • 1лажица ванила во прав (или ванилин шеќер)
 • 1 1/2 шолји интегрално брашно
 • 1 лажица јаболкова киселина
 • 1/4 шолја кокосово масло
 • 1/2шолја кокосово брашно
 • 1/2 шолја силно црно кафе (претходно припремено и оладено)
  Сите состојки се комбинираат (прво суви) па потоа и течно состојки во еден сад со лажица.
  Се ставаат мафините во калап претходно пекриен со хартиени калапчиња за поубав и попрактичен изглед и консумирање на мафините. Се печаат доколку на чепкалката со која ги боцнувате не биде сува.

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...