Почетна / Совети за здравје / Здрава верзија на омилениот сладолед за неодоливо летно разладување

Здрава верзија на омилениот сладолед за неодоливо летно разладување

Во лето што се консумира најмногу?
Па секако, вода и сладолед.
Доколку внимавате на својата линија и сакате да се храните здраво ви предлагаме да не заборавите повремено да уживате во вкусот на сладоледот во топлите денови кои ни престојат со одличен рецепт за домашен сладолед.
Верувајте ова ќе биде вашиот омилен сладолед цело лето.

  • 2 банани ситно исецкани и замрзанити
  • ½ шолја замрзнати јагоди
  • 1/2 чаша јогурт
  • ½ лажица ванила

    Состојките се блендираат заедно и се сервираат веднаш или по желба се остава во замрзнувачот за да се консумира подоцна. Содржината може да ја сервирате во топчиња или пак да ја истурите во калап а сладоледи на стапче.

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...