Почетна / Здравје и исхрана / Здрава пролетна чорба од спанаќ

Здрава пролетна чорба од спанаќ

Еден од полесните и највкусните рецепти кој може да го подготвите оваа пролет е неизбежната чорба со спанаќ.

Состојки: 

  • 300 грама спанаќ
  • 200 gr ориз
  • Лажица брашно
  • Лажица црвена пипер
  • 100 ml кисело млеко
  • Сол, масло
  • младо кромидче

Подготовка: Пропржете го со малку млад кромид оризот. Спанаќот, исечете го и испржете го на малку масло со оризот . Додадете вода и варете 30 минути од моментот кога ќе зоврие. Додадете лажица масло измешана со брашно и црвена пипер, додадете сол по вкус.  Се служи со кисело млеко или јогурт.

 

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...