Почетна / Рецепти / Здрав и вкусен појадок

Здрав и вкусен појадок

Безглутенски појадок со авокадо, домат, бесквасен леб и јајце.
Овој здрав појадок е лесен и едноставен за правење- ќе ссакате да го јадете секој ден.
Времето за подготовка на истиот е 15 минути
  • 1 авокадо
  • 1 парче лимон
  • 1 домат
  • 1 јајце претходно изладено во фридижер
  • црн бибер и морска сол
  • 2 парчиња леб за тост без глутен од цели зрна и без квасец

    Потпечете ги лепчињата, испржете го јајцето и изблендидарајте го авокадото со зачините и сокот од кришката лимон. Авокадото искористете го како намаз за лебот, доматот поставете го на мали кришки и на средина јајцето.
    Баш е вкуснооо!

Проверете и

Овесна каша со банана и кикири- вкусен и здрав појадок за целото семејство

Размислувате ли каков оброк да подготвите за следното утро? Ви препорачуваме да подготвите овесна каша ...