Почетна / Здравје и исхрана / Водата со лимон помага за решавање на овие 15 проблеми…

Водата со лимон помага за решавање на овие 15 проблеми…

Еден лимон содржи 64% од дневните потреби за витамин Ц, а воедно содржи фитохемикалии како полифеноли.  Многу експерти советуваат дека денот треба да се отпочне сочаша вода со лимон. За да ја подготвите оваа комбинација зовријте малку вода, оставете ја да се излади и додадете малку осцеден сок од лимон (свежо исцеден во цедалка) .

Дали е подобро да се пие топла или ладна?
Чаша топла вода со лимон наутро на вашето тело ќе му обезбеди есенцијални нутреинети кои ќе го подобрат целокупното здравје. Сокот о длимон содржи витамини како B и C, антиоксиданси, фосфор, протеин, масла, флаваноиди, јаглехидрати и калиум. Сокот има моќни антибактериски способности кои ќе го зајакнат вашиот имин систем и ќе миу помогнат да се бори со инфекциите и болестите.

Чаша ладна вода со лимон наутро помага при подобрување на дигестијата, ќе ви го олесни гладот и ќе стимулира слабеење креирајќи алкална средина во вашето тело ефективно регулирајќи ја ph вредноста и намалувајќи ја киселоста.

Кои проблеми ги решава пиењето на вода со лимон:

 1. Лекува акни

Водата со лимон ја редуцира киселоста во телото и превенира појава на мозолчиња. Измијте го своето лице со вода со малку лимо за да спечите појава но и да ги елиминирате акните кои се појавиле на вашето лице со цел да ја подобрите состојбата на вашата кожа.

 1. Го ‘’убива’’ апетитот

Водата со лимон го супресира апетитот поради богатата содржина со витамини и ензими кои го  регулираат нивото на шеќер во крвта и помага при одржување на тежината. Исто така содржи и пектини кои го подобруваат варењето и ја подобруваат работата на дигестивниот систем.

 1. Ги чисти камењата од бубрезите

Лимонот е богат со калиум, и може да помогне при зголемување на нивоата на цитрична киселина во урината и да превенира формација на камења.

 1. Да го зајакне имуниот систем

Лимоните се одлична  поддршка за лимфниот систем кој помага имуниот систем да ги елиминира патогените.

 1. Болка во мочниот меур

Испијте чаша вода со лимон со вашиот ручек и елиминирајте ги камењата во мочниот меур и редуцирајте ја болката која ја предизвикуваат.

 1. Лек за настинка

Лимонот е природен антиоксиданс богат со витамин Ц, поради таа цел може да се бори со настинките и вирустите и притоа да го заштити имуниот систем. Во зима практикувајте во својот чај да ставате мед и лимон.

 1. GERD- гастроинтестинален рефлукс
 1. Ги зацврстува ноктите

дали често ви се појавуваат бели точки на вашите нокти? Водата со минон помага при нивното остранување и притоа делува зацврстувачки на ноктите поради количината на витамин Ц.

 1. Се бори против токсините

За време на патување во друга држава практикувајте вода со лимон затоа што најбрзо ќе ги исчистите токсините кои инаку доведуваат до појава на вируси и труење.

 1. Фибромиалгија

Јога и вода со лимон често помагаат при ослободување од уморот предизвикан од фибромиалгија.

 1. Редуцира воспалување

Витаминот Ц е одличен анти-инфламатор и делува антивоспалително на цеелото тело. Затоа по вежбање или потешка физичка активност пијте вода со лимон.

 1. Ги ослободува мускулите 
 1. Редуцира потекување и болка во зглобовите

Водата со лимон ја намалува уричната киселина во зглобовите ефективно спречувајќи потекување и болка

 1. Редуцирање на потребата за алкохол
 1. Колитис

Колитис е состојба која се појавува поради недоволниот баланс на кисело/базна средина во телото, оваа состојба може да се среди доколку се пие редовно балансот на ПХ нивоата и да ја редуцираат киселоста на крвта.

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...