Почетна / Диети / Во кои делови од телото најбрзо се дебелеете? Еве неколку трикови кои ќе ви помогнат да го решите тој проблем..

Во кои делови од телото најбрзо се дебелеете? Еве неколку трикови кои ќе ви помогнат да го решите тој проблем..

Во кои делови од телото најбрзо се дебелеете? Во кои делови од телото сакате да го забрзате топењето на акумулираните масти? Прифаќањето дека можеби сте ставиле некој вишок на килограми е една работа, жалењето околу тоа е друга, а превземањето на соодветни промени во стилот и начинот на живеење е трета работа. Секој од овие чекори е битен сам по себе, затоа најпрво битно е да се соочите со проблемите кои го предизвикуваат таквиот тип на дебелина кај вас

na

 1. Дебелина предизвикана од храна – односно дебелина предизвикана од лош избор на храОва е најчест тип на дебелина. Се јавува кога лицето е зависно од внесот на храна,а воедно и од шеќери.Ова не значи дека е потребно да се откажете од храната, едноставно потребно е да престанете да јадете нездрава храна. Совет: Редуцирајте ја храната која ве дебелее. Полека заменувајте ги оброците кои ве здебелуваат со лесни и здрави оброци. Вежбајте 30 минути на ден минимално и трудете се да бидете повеќе физички активни и уживајте во здравиот начин на живот.
 2. Дебелина предизвикана од т.н”нервозен стомак”. Дали јадете додека сте нервозни?
  Лицата под стрес често посегнуваат по благо и храна со шеќер, замајќи го во обзир фактот што шеќерот и конзумирањето на благи работи помага при лачењето на серотонин- хормон за среќа.
  Совет: Контролирајте ја својата нервоза и стрес со физичка активност која ќе го редуцира и ослободи стресот од вашето тело на најбрз можен начин.
 3. Дебелина предизвикана од глутен
  Жените страдаат од хормонален дисбаланс. ПМС, адолесцентноста, менопаузите и многу други фактори се креатори на хормонален дисбаланс. Храната која содржи глутен прави да се чувствувате подуено и нерасположено. Доколку вие се соочувате со овој проблем, ви препорачуваме да се откажете од пушењето на цигари и пиењето на алкохол, да вклучето вежбање во начинот на живот, доколку вежбате ве советуваме да употребувате повеќе тегови. Тие ќе го натераат вашето тело да гори поефективно вишоци на калории. Глутен содржат : повеќето преработки од храна, конзервирана храна, разни лекови, пченица, јачмен, р’ж, гризот, булгур, грахам брашно, слатки, морски плодови, похована храна, пиво, тестенини, сосови кои имитираат вкусови на месо (бешамел, сос со вкус на телешкомесо, пилешко месо, супи со вкусови и сл), соја сос, сладолед, кечап, пица, кифли, па дури и козметика и кармини.
 4.  Метаболичка дебелина
  Доколку се борите со мастите на стомакот и често се чувствувате како подуен балон вие го имате овој проблем. Кај пушачите на цигари и кај лицата кои консумираат почесто алкохол при ваква состојба се чувствуваат проблеми со дришењето. Најдобриот начин за да се избегне оваа состајба е да се откажете од пивото, алкохолот и цигарите и да влезете во теретана. За вас се препорачуваат кардиоваскуларни вежби. Доколку ги направите овие мали но големи чекори за вашето здравје ќе започнете да дишете нормално и ќе ги забалежите брзо бенефитите на рамниот стомак
 5. Дебелина  предизвикана од венозна циркулација

  Ова не е проблем, ова е изговор!
  Оваа појава се јавува најчесто за време на бременост . Лицата со отечени нозе патат од оваа појава за која лесно може да се изнајде решение. Вежбањето на дневна основа може да ги подобри нештата, да го подобри крвототот и да ви помогне да ја намалите својата тежина.
 6.  Дебелина предизивикана од неактивност
  Дали вежбате? Доколку вашиот одговор е не, но и доколку порано сте вежбале, а сте заборавиле како тоа изгледа сега, тогаш ризикувате дебелина во местата на вашето тело кои претходно изгледале добро .Акумулирањето на масти нема да престане се додека не започнете повторно да бидете физички активни. Здравата и свежа храна вклучувајте ја што е можно почесто и резултатите ќе станат видливи за брзо време.Доколку сакате да ослабите и да се мотивирате во исто време со цврсто и обликувано тело, со помош на физичка активност, нормално,  тогаш покрај здравата исхрана ви препорачуваме да пробате да користите и суплементи како L-Carnitine- одличен додаток во вашата исхрана кој не само што ќе ви помогне да ја вратите формата насвоето тело, туку и ќе ви помогне да го изгубите вишокот на килограми и целулитот кој долго време се акумулирал и наликува на кора од портокал по вашите нозе (се однесува на жените).
  L-Carnitine
  Наша препорака е производот L-Carnitine  од најпознатиот бренд на органски и природни суплементи NOW FOODS, под застапништво на компанијата Тримекс од Скопје.
  Што го прави овој производ најдобар на пазарот?

  • L-Carnipure tartrate е најдобра форма на L-Carnitine, има пријатен цитричен вкус и не е хигоскопски.
  • Природна вегетеријанска форма
  • L-Carnipure tartrate е 100% чист и никакви хемиски заштитини слоеви
  • Поради уникатниот патентиран метод за синтеза на чист L-Carnitine, Lonza е единствен производител кој гарантира 100% чист L-Carnitine, комплетно слободен од штетниот D-Carnitine која има значајни споредни ефекти и токсични влијанија на биохемиските процеси и доведува до трошење на резервите на L-Carnitine на организмот.Повеќе за производот прочитајте на следниот линк:

 

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...