Почетна / Рецепти / Вкусeн ниско-калоричен колач во шолја

Вкусeн ниско-калоричен колач во шолја

Бевте ли во потрага по вкусен рецепт кој инстант се подготвува, за да се подготвни не се потребни многу состојки, а резултатот не е калоричен десет туку вкусен и лесен  рецепт кој може да се подготви во микробранова пека во вашата омилена шолја за чај.

Потребни состојки:

– 1 јајце
– 4 лажици шеќер
– 2 лажици какао
– 1 лажица брашно
– 2 лажици масло
– 1 коцка црно чоколадо

Совет: како состојки можете да искористите брашно од цели зрна, кафеав шеќер , органско какао или рогач, и кокосово масло.

Подготовка:
Земете ја вашата омилена шолја. Во неа додајте го јајцето, и во скршеното јајце полека со вилушка избијте го шеќерот, а добро измешаната содржина додадете го полека брашното, какаото и за крај додадете го маслото.
Во средината на шољата кога смесата е готова ставете ја коцката темно чоколадо.
Шолјата се става во микробранова на некоја минутка и десертот е готов.

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...