Почетна / Рецепти / Вкусен и екстра здрав вегански намаз за балансирана диета

Вкусен и екстра здрав вегански намаз за балансирана диета

Доколку сакате да се храните здраво и квалитетно ви препорачуваме да ги испробате овој вкусен намаз.

За него потребни ви се следните состојки:
– 2 средни авокада (излупени и исецкани на ситни коцки)
– 2 лажици добро изблендиран сусам претходно потпечен
– 1 сок од цеден лимон
-сок од цедена лимета
– 2 домати
– 1 мал исецкан ситно кромид
– 1 чешне лук ситно исецкано
– сол црн бибер и чили (доколку сте љубители)
– 1 лажица Спирулина Пацифика во прав

Состојките се блендираат и термички не се обработуваат.
Добиениот намаз послужете го со свежи парчиња зеленчук (краставички, моркови, целер)

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...