Почетна / Рецепти / Торта по рецепт на мојата баба

Торта по рецепт на мојата баба

Верувам дека оваа торта скоро секој ја пробал. Мене ме потсеќа на детството и на насмевката на мојата баба.
Не содржи филови, лесна е едноставна е,  а одлична е со кафе или чај.
Еве како се подготвува:
5 јајца
1 шоља шеќер во прав
1 цела и 3/4 шољи брашно
2 лажици пециво
3/4 шоља со масло
1/4 шоља млеко
1 лажица ванила (екстракт или шеќер)

Изматете ги јајцата со шеќерот со  миксер се додека не станат меки и пенасти
Додадете млеко и масло
Постепено додајте го брашното во кое сте го измешале пецивото и мешајте се додека не се добие хомогена смеса

Печете  50 минути во рерна на 180℃ со уклучен фен.

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...