Почетна / Рецепти / Топено сирење

Топено сирење

Топено сирење. На многумина им е омилен рецепт, а вас?
Состојки:
– 80 гр шунка
– 200 гр суво месо
– 250 гр Битолско мешано сирење
– 100 гр Битолски мешан кашкавал
– 2 лажици масло
– 4 лажици кечап
– оригано

– 1 јајце за најгоре ( по желба)

1. Подгответе ги сите состојки.
2. Најпрво намрсете го садот и ставете го сирењето
3. Потоа се додаваат сувото месо и шунката, се прелива со кечап па се става оригано по желба.
4. На крај се додава кашкавалот и се печи на 200-220 степени, околу 10 минути.

На здравје!

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...