Почетна / Совети за здравје / Тинитус – зуење во ушите и како се лечи

Тинитус – зуење во ушите и како се лечи

Како се лечи тинитус – зуење во ушите по природен пат

Тинитус зуење во ушите, иритирање, непријатен и константен звук во главата може да биде симптом на разни заболувања како што се:

 • Проблеми со половината
 • повишен крвен притисок хипертензија но и
 • заболување на ушите.
Квалитетот на живот во последно време некако се нарушува па и зуењето на ушите е присутен и доминантен звук кој често се јавува ка здравите особи. Најчесто се јавува во вид на шуштење, ѕвонење или пискави звуци. Многу често тинитусот е поврзан со анксиозноста.
Грубите процени покажуваат дека 7% жени и мажи во текот на животот посетуваат лекар поради вакви проблеми. озбилно зуење во ушите кое значајно го нарушува животот на луѓето се јавува кај 1 од 100 заболени.
пченични трици лек за тинитус
 • 3 лажици пченични трици
 • 1 лажица суви/свежи црвени ружи
 • све заедно ставете во 3дл црвено вино
 • ставете ги на оган и оставете да провари, а потоа исцедете го.
 • добиениот талог замотајте го во газа или чиста крпа и така држете го на уво.
 бадемово масло за зуење на ушите
 • натопете некоја помала крпа во бадемово масло и ставете ја на увото.
 • повторувајте ја постапката повеќе пати -додека оздрави
 • бадемовото масло може да се комбинира и со камилица
народен лек за зуење во ушите
 • 1 лажица пченкарно брашно ставете го во 2 дл вода
 • измешајте и оставете така да отстои една ноќ
 • наутро добро промешајте и испијте го нагладно
 • постапката се повторува 3 недели
 • за време на терапијата не пијте алкохол и не јадете свинско месо.
тинитус лек – тинктура од арника
 • ако се запримети зуење капнете 2 до 3 капки и затворете го увото со крпа.
 • можете да земете и крпа натопена во камфор и да ја ставите на уво 3-4 секунди, повторувајќи ја постапката 25 минути…
 • исто така како лек делува добро доколку стоиме со увото на пареа од цвет од црн слез
Нашите предци како лек за зуење во уши применувале и одење со боси нозе по росна детелина.

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...

Еден коментар

 1. Bi sakal da prasam za eden moj problem.
  Imam 33 god pred izvesno vreme imav nizok pritisok 100/60 ili 110 / 70
  Pa posle toa imav vrtoglavica i mi se pojavi zuenje vo predelot na glavata izmegu usite i malku pogore .
  Posle toa ne prestanuva a zgora na toa i glavata mi zatrpnuva ili mi se zdrvuva od vratot do gore
  Pa bi zamolil dokolku nekoj ima sovet
  Umam napraveni KT na glava uredno e i vratot go imam snimano mi najdia mali Silci
  Sakam da znam zasto e zuenjeto i zdrvuvanjeto na glavata.