Почетна / Рецепти / Тестенини Наполитано со пилешко и доматен сос

Тестенини Наполитано со пилешко и доматен сос

Еве и мал совет како да подготвите совршени тестенини со доматен сос.

1. Во тенџере со вода ставете малку крупна сол и кога водата ќе да зоврие по 5 минути се ставаат шпагетите

2. Откако ќе се исцедат убаво тестенините тогаш ставете лажица маслиново масло и измешајте ги со лажица фаќалка
3. Од водата во која се вареле шпагетите оставете малку за сосот
4. Пропржете ситно исецкан кромид на маслиново масло. Во содржината додадете ситно исецкано луто пиперче. Додадете ситно исецкан пилешки стек и пропржете убаво. Додадете сол, црн бибер и малку кари. Додадете мелку ситно исецкано лукче.

На содржината додадете и вода од шпагетите и оставете да почне да врие. За крај додадете ја содржината од доматниот сос od Vipro и додајте босилек.
5. Послужете додека е топло.

 

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...