Почетна / Архива на ознаки: зеленчук

Архива на ознаки: зеленчук

Јадете здраво, без мака!

1. За викенд освен што ќе зготвите ручек, подгответе доручек и ручек за цела работна недела.   2. Ако сакате овесен доручек но ви здосадило секој ден да го јадете истото Стоплете 1/2 чаша кафеав ориз (или друга готова житарка) и 3/4 чаша бадемово млеко во микробранова. Исецкајте 1/2 јаболко, 2 лажички незасладен путер од кикиритки, 1 лажичка семе од афион ...

Повеќе »

Подгответе пица на поинаков начин

Изворниот облик на пица е тенок леб кој е печен во рерна, претходно премачкан со КИМ кечап, сирење и други состојќи. Иако долго време не се смета за здрава храна, поради подлогата од бело брашно и сосевите кои содржат заситени масти, пица со мали измени може да биде здрава и хранлива вечера или ужина. Пица со зеленчук        Состојќи: тесто за ...

Повеќе »

ЗДРАВА ХРАНА ЗА СТУДЕНИ ДЕНОВИ

Главоболка, несоница, умор, депресија и намалена концентрација се знаци дека времето влиае на нас. Доколку саката на време да го зајакнете имунитетот и да го подготвите организмот за студени денови, збогатете ја исхраната со витамински намирници како што се чаеви, сокови, мед, супи … Чаеви и цедени сокови го зајакнуваат организмот и ја потикнуваат елиминација на токсините, па со самото ...

Повеќе »

Палента со буковки и зеленчук

Ова вкусно и здраво јадење е нешто што не смеете да го пропуштите. Едноставно се подготвува а вкусот е феноменален. Состојки: 250 грама палента, 200 грама печурки буковки, 3 децилитри сос од домати, 2 лажица маслиново масло, 10 маслинки сечкани на ситно, 1 чешне лук, 50 грама претходно сварен грашок, 100 грама тиквички, 1 морков, сол, црна пипер . Подготовка: ...

Повеќе »

ТАЈНА НА ЈАПОНСКАТА ИСХРАНА!

Жителите на Јапонија, според истражувањата имаат најниска стапка на срцев удар во светот.  Јапонците исто така имаат најнизок ниво на крвниот притисок и холестерол во крвта во споредба со жителите од западните земји. Одговорот на загатката не се наоѓа во генетиката бидејќи Јапонците кои на пример се преселени во САД имаат поголема стапка на кардиоваскуларни заболувања отколку нивните сонародници во ...

Повеќе »

СОЧУВАЈТЕ ЈА МЛАДОСТА, СИЛАТА И ВИТАЛНОСТА!

Американските научници откриле дека оксидативниот стрес кај жените е поголем отколку кај мажите. Па затоа е важно да консумирате храна кои делумно ќе успее да го намали штетното влијание на слободните радикали, кои се главните предизвикувачи на предвременото стареење. Последиците на делувањето на слободните радикали се разни заболувања на срцето, циркулацијата, тумори. Овошје и зеленчук против стрес Испитувањата кои биле ...

Повеќе »

ЗДРАВА ХРАНА – ПРИОРИТЕТ ЗА ВРЕМЕ НА ЖЕШКИТЕ ЛЕТНИ МЕСЕЦИ!

Летото е дел од годината кое обилува со овошје и зеленчук па затоа би требало да консумирате што е можно повеќе здрави производи и вода и така ќе го подобрите здравјето. Јадете големи количества на свежо овошје и зеленчук и производи од интегрални житарки, а избегнувајте го тестото и масните чорби. Пијте ја водата и пред да ја почувствувате жедта, ...

Повеќе »

ПОДГОТВУВАЈТЕ ЗДРАВИ И ВКУСНИ СЕНДВИЧИ

Сендвичите се дел од секојдневието и сите ние ги јадеме кога немаме многу време за готвење. Со здрави сендвичи нема да добиете празни калории, туку ќе добиете безброј протеини, витамини и минерали кои ќе Ви помогнат да не ги консумирате нездрави грицки. Она што е најдобро е дека вакви сендвичи воопшто не се тешки за подготовка. Еве неколку совети како ...

Повеќе »

АСПАРАГУС – ИЗВОНРЕДЕН ЗЕЛЕНЧУК

Аспарагус е ниско калоричен зеленчук кој не само што е добар за Вашата става, туку ќе Ве направи да се чувствувате среќни. Значи кој сака долго да биде млад, треба што е можно почесто да јаде аспарагус. Овој зеленчук го снабдува организмот со магнезиум, бакар, фолна киселина и со витамин Е, со што се зајакнува срцето и крвотокот и го ...

Повеќе »

ХРАНА КОЈА ЌЕ ГО СМИРИ ВАШЕТО ХИПЕРАКТИВНО ДЕТЕ

Храната која ја јадат Вашите деца влијае на нивниот раст и развој. Меѓутоа храната влијае и на нивното однесување! Дознајте кои храна делува смирувачки на Вашето дете. Научните истражувања утврдиле дека постои поврзаност помеѓу лошата исхрана со пореметувањето во однесувањето, па дури и со помалиот коефициент на интелигенција и лоши резултати во училиште. Од сите органи во телото мозокот е ...

Повеќе »