Почетна / Архива на ознаки: здравје и храна

Архива на ознаки: здравје и храна

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па и на денешниот предлог. Импресионирајте го своето семејство со вашата креативност во кујната со овој колоритен и воедно вкусен рецепт приготвен од неколку свежи намирници кои веруваме секој од вас ги има во својот фрижидер во оваа сезона. Состојки 1 голема црвена бабура исецкана на кругови ...

Повеќе »

Пилешко со брокула во сос

Недела – ден кога семејството најчесто е на број е совршен ден за семеен ручек. Кога динамичното време не издвојува во секојдневиот добро е кога во малите нешта може да се ужива со голема љубов, а со кој не ако не со семејството на број. Денешниот рецепт е исклучок од најздравите видови на рецепти кои би можеле да ви ги ...

Повеќе »

Среќни Велигденски празници!

Денес се слави Велигден, најголемиот христијански празник. Нашиот тим на автори ви ги честита Велигден и Велигденските празници со желби за добро здравје. Иако е празник, не заборавајте на умереноста во својата исхрана.

Повеќе »

Вкусни ледени залчиња од јогурт и овошје

Доколку започнавте да мечтаете за сладолед можете да си подготвите одлична здрава алтернатива со омиленото овошје замрзнато и свежо. Што ви е потребно? 1. Силиконски калап 2. Јогурт 3. Ситно исецкано овошје или ситно замрзнато овошје Јогуртот и овошјето измешајте ги претходно во сад и содржината дел по дел додавајте ја во силиконски калап во некоја форма (можете да искористите ...

Повеќе »

Домашен лек против упорна кашлица

Дали веќе започна да ве мачи упорната кашлица? Заборавете на лекови, антибиотици и пастили подгответе домашен лек кој ќе го заштити вашиот имунитет Природното е најдобар начин за заштита во секое време. Подготовка на рецептот: чаша шеќер 1/2 чаша вода 1 лажица свеж сок од лимон 1 лажица мед 1/2 лажичка ѓумбир (во прав) 1/4 лажичка каранфилче (во прав) Медот ...

Повеќе »

Рецепт за тортелини со вргањ

Во овој превкусен оброк вистински уживавме, одличен е во комбинација со бело вино. Би ви го препорачале како предлог за романтична вечера со саканата/саканиот. Потребни состојки: – 1 пакување тортелини; – 100 грама пршута; – половина ситно исецкан кромид; – 100 мл наутрална павлака за готвење – 3 зденки – вргањ – зачини – пармезан – магдонос и доматен сос ...

Повеќе »

Домашно подготвени вкусни и здрави гранола колачи

Колку често правите здрави десерти? Денешниот наш предлог се здрави гранола бар-ови кои веруваме дека сите во домот ќе ги обожаваат. Потребни состојки: – 70 гр путер –  100 грама црно чоколадо или чоколадо за готвење –  Цело големо пакување гранола мусли со вкус на мед и бадем или овошни по ваш избор –  1 филџан овесни снегулки – половина ...

Повеќе »

Frozen bannana јогурт сладолед

Порции: 4 2 замрзнати банани 1 чаша јогурт со ниска масленост/павлака 1 лажица екстракт од ванила 1 лажица мед 6 излупени суви сливи Иситенети карамелизирани јатки 1. Комбинирајте ги сите состојки во блендер и мешајте додека не стане хомогена смесата 2.Префрлете ја содржината во сад со капак и оставете во фридижер мин 4 часа.    

Повеќе »

Напиток со ѓумбир кој го топи салото на стомакот

Ѓумбирот е одличен додаток во исхраната кој ќе ви помогне да ја елиминирате подуеноста, докажано делува при појава на гасови во стомакот, лошење, ја регулира дигестијата, го подобрува метаболизмот а воедно ги елиминира и мастите. Колку често го консумирате во вашата исхрана? Ви препорачуваме да го вклучите почесто во планот за исхрана барем 3-4 пати неделно наутро и пред секој ...

Повеќе »

Безглутенска диета

Безглутенска диета, односно прилагодување кон безглутенски начин на исхрана претставува начин на исхрана кој го исклучува протеинот глутен. Глутенот се наоѓа во житарките како пченица, рж , тритикале итн.  Алергиите на храна кои се јавуваат во последниот период предизвикуваат појава на претпазливост со консумацијата на глутен. Во последните неколку години пазарот за безглутенски производи се зголемува, а со тоа и ...

Повеќе »