Почетна / Архива на ознаки: здрава исхрана

Архива на ознаки: здрава исхрана

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па и на денешниот предлог. Импресионирајте го своето семејство со вашата креативност во кујната со овој колоритен и воедно вкусен рецепт приготвен од неколку свежи намирници кои веруваме секој од вас ги има во својот фрижидер во оваа сезона. Состојки 1 голема црвена бабура исецкана на кругови ...

Повеќе »

Зелена детокс супа која ја намалува подуеноста во стомакот и ги чисти токсините

Веганска, Палео, без глутен – детокс супа која содржи бројни витамини и минерали кои ќе ви помогнат да ја намилите подуеноста во стомакот, да го зајакнете имуниот систем и да му помогните на џигерот да се ослободи од наталожените токсини. Состав: 1 главица брокула 1 шолја спанаќ 1 чешне лук (излупено), 1 голем кромид 1 поголема тиквица сок од 1 ...

Повеќе »

Вегетаријански бургер во кој и обожавателите на месо ќе уживаат

Постои ли некој кој не обожава сендвичи? Брзи се за подготовка, може да се прават со најразлични комбинации, да се потпекуваат, тостираат или да се подготват во врап верзија  – за нив секогаш сме расположени кога не ни се чека да подготвуваме комплицирани оброци. Здрава алтернатива на класичниот бургер секогаш има. Еве како да подготвите вегетаријански бургер со црн грав. ...

Повеќе »

Здрава верзија на омилениот сладолед за неодоливо летно разладување

Во лето што се консумира најмногу? Па секако, вода и сладолед. Доколку внимавате на својата линија и сакате да се храните здраво ви предлагаме да не заборавите повремено да уживате во вкусот на сладоледот во топлите денови кои ни престојат со одличен рецепт за домашен сладолед. Верувајте ова ќе биде вашиот омилен сладолед цело лето. 2 банани ситно исецкани и ...

Повеќе »

Безглутенски колачиња со банана

Класичните колачиња со чоколадо заменете ги со поздрава верзија со додаток овошје. Ќе бидат свежи до една недела откако ќе ги подготвите доколку ги ставите во сад со капак во фридижер.Вегетаријански оброк Без глутен За 12 колачиња Потребни состојки: 1/4 шолја со изгмечена банана и 3 лажици мрвици темно чоколадо лажичка пециво 1/2 лажичка цимет 1/3 шолја кафеав шеќер 1/4 лажичка сол 2 ...

Повеќе »

Вкусни ледени залчиња од јогурт и овошје

Доколку започнавте да мечтаете за сладолед можете да си подготвите одлична здрава алтернатива со омиленото овошје замрзнато и свежо. Што ви е потребно? 1. Силиконски калап 2. Јогурт 3. Ситно исецкано овошје или ситно замрзнато овошје Јогуртот и овошјето измешајте ги претходно во сад и содржината дел по дел додавајте ја во силиконски калап во некоја форма (можете да искористите ...

Повеќе »

Најздравиот домашен леб без брашно со јатки и семки

Рецептот е доволен за 1 векна Состојки: 1 шоља / 135g семки од сончоглед (претходно печени) ½ шоља / 90g ленено семе ½ шоља / 65g бадеми и лешници (претходно печени) 1 ½ шољи/ 145g овесни снегулки 2 лачици чиа семе 4 лажици афионово семе 1 лажица ситна сол 1 лажица јаворов сируп (за диети без шеќер додадете стевиа) 3 Tлажици стопено кокосово масло или маслиново масло ...

Повеќе »

Енергетско смути со цимет и Spirulina Pacifika

-1 лажица Спирулина Пацифика во прав – 2 банани исецкани на кругови – 1 круша – 1 шоља оризово млеко – 1 зелено јаболко, претходно излупено и исецкано на коцки – Додадете замрзната брусница или аронија, – Додадете половина лажичка цимет Состојките се блендираат на средна брзина додека се добие хомогена смеса и се служат додека се свежо изблендирани затоа ...

Повеќе »

Вкусна есенска супа од тиква

Ништо не може да не згрее подобро од вкусна домашна супа. Доколку сакате да експериментирате во кујна, ви препорачуваме да подготвите есенски инспирирана супа од тиква. За рецептот потребни ќе ви бидат: – 1 кромид, ситно исецкан – 4 лажици маслиново масло – 1kg тиква исчистена од семки и кора и исецкана на парченца – 700 мл подготвена вода од ...

Повеќе »

Домашно подготвени вкусни и здрави гранола колачи

Колку често правите здрави десерти? Денешниот наш предлог се здрави гранола бар-ови кои веруваме дека сите во домот ќе ги обожаваат. Потребни состојки: – 70 гр путер –  100 грама црно чоколадо или чоколадо за готвење –  Цело големо пакување гранола мусли со вкус на мед и бадем или овошни по ваш избор –  1 филџан овесни снегулки – половина ...

Повеќе »