Почетна / Архива на ознаки: здрава храна

Архива на ознаки: здрава храна

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па и на денешниот предлог. Импресионирајте го своето семејство со вашата креативност во кујната со овој колоритен и воедно вкусен рецепт приготвен од неколку свежи намирници кои веруваме секој од вас ги има во својот фрижидер во оваа сезона. Состојки 1 голема црвена бабура исецкана на кругови ...

Повеќе »

Што треба да се јаде пред и после вежбање

Доколку внимаваме на тежината и оджување на витката линија, некогаш исклучивото практикување на редовна физичка активност се чини дека не е доволно. Вежбите апсолутно дека влијаат на зацврстување на мускулната маса, меѓутоа во комбинација со правилна исхрана пред и после вежбањето, физичката активност ќе има зголемен ефект и забрзано ќе делува за топење на мастите. Ви приложуваме неколку опции за ...

Повеќе »

Чоколаден Мус – Хранлив заменски оброк со SLC Meal Replacement од чоколадо

Колку за вас значи поимот квалитетна храна? Избирањето на состојките кои ги внесуваме во нашиот организам отсекогаш било важно. За да може телото да функционира нормално и да троши енергија, од негде треба и да ја внеси. Бидејќи здравата, природна и урамнотежена исхрана е услов за добро здравје и виталност, ви подготвивме рецепт Чоколаден Мус со SLC Meal Replacement шејк ...

Повеќе »

Енергетско смути со цимет и Spirulina Pacifika

-1 лажица Спирулина Пацифика во прав – 2 банани исецкани на кругови – 1 круша – 1 шоља оризово млеко – 1 зелено јаболко, претходно излупено и исецкано на коцки – Додадете замрзната брусница или аронија, – Додадете половина лажичка цимет Состојките се блендираат на средна брзина додека се добие хомогена смеса и се служат додека се свежо изблендирани затоа ...

Повеќе »

Дали треба да се внесува храна после тренинг?

Постои голема заблуда мегу луѓето дека не треба да се јаде веднаш после тренинг. Тоа е сосема погрешно! Најдобро е да јадете колку што е можно побрзо после тренингот. Ако чекате многу долго, вашето тело ке ја складира храната како масти наместо да ги “нахрани” мускулите. Препорачливо е да имате мал оброк веднаш после тренингот (околу 30минути). Тој период се ...

Повеќе »

Што се каротеноиди?

Каротеноиди се фамилија на околу 700 масно-растворливи молекули кои се произведуваат само од фитопланктоните, алгите, растенијата и ограничен број на габи и бактерии. Бета каротенот од морковот е сигурно најпознат каротеноид. Каротеноидите се фамилија на фитохемикалии кои им ја даваат силната боја на растенијата и плодовите во есен. Тие нудат голема заштита од влијанието на слободните радикали. Растенијата целиот свој животен век ...

Повеќе »

Јадете како спортисти : салата со туна, авокадо и киноа

Ова е совршената салата  која ќе ви даде зголемена енергија по утринското вежбање и која ќе ја одржува вашата енергија на високо ниво од утро до пладне. Високопротеински оброк збогатен со здрави масти (од авокадото). Состојки: 100g киноа 3 лажици маслиново масло сок од 1 лимон ½ лажица јаболкова киселина 1 пакување конзервирана туна со вода 1 авокадо (излупено и исецкано на ...

Повеќе »

Креативни начини за сечење на лубеница

Многумина од вас веруваме дека лубеницата ја сечете на класичниот начин, прво започнувате од шишката па подоцна сечете вертикални парчиња до должината на лубеницата. Ние денес ви нудиме неколку неконвенционални начини за сечење на лубеницата. 1. Начин пресечете ја лубеницата на половина и секоја половина исечкајте ја како на сликата. 2. Направете декорирана чинија за овошје од лубеница 3. Направете лижавчиња ...

Повеќе »

Јадете здраво, без мака!

1. За викенд освен што ќе зготвите ручек, подгответе доручек и ручек за цела работна недела.   2. Ако сакате овесен доручек но ви здосадило секој ден да го јадете истото Стоплете 1/2 чаша кафеав ориз (или друга готова житарка) и 3/4 чаша бадемово млеко во микробранова. Исецкајте 1/2 јаболко, 2 лажички незасладен путер од кикиритки, 1 лажичка семе од афион ...

Повеќе »

Која храна предизвикува акни на лицето ?

Имате проблеми со акни и мололчиња? Избегнувајте ги овие намирници! Која храна најчесто предизвикува мозолчиња и акни во секојдневната исхрана? Храната пржена во масло не е добра ни за фигурата ни за кожата. Алкохолот исто така можи да го влоши изгледот на вашата кожа… Мозолчињата и акните можат да настанат од многу фактори, но ако неможете да ги отсраните подолго ...

Повеќе »