Почетна / Архива на ознаки: здрав рецепт

Архива на ознаки: здрав рецепт

Врап-сендвич со пилешко и авокадо

За време на тропските топлини со кои се соочуваме што е најдобро да се консумира за да се чувствуваме лесно? Ви предлагаме да подготвите лесен и здрав сендвич со пилешко и туна. Пилешкото може да е гриловано, сварено или печено па и да е дел од остатоот од вашиот вчерашен ручек. За помалку од 10 минути со овој одличен рецепт ...

Повеќе »

Детокс смути во чинија со малини и спирулина

Вистинска енергетска бомба која морате да испробате- смути во чинија со малини и спирулина Потребно за да го подготвите овој превкусен рецепт е – лажичка Spirulina Pacifica во прав – 1/2 чаша бадемово млеко /кокосово млеко – 1/4 чаша вода – една рака малинки свежо замрзнати – 3 лажици чиа семе – половина полусмрзната банана Бананата се блендира заедно со ...

Повеќе »

Чиа пудинг со јагоди и праски- вашиот нов омилен здрав десерт

Чиа пудинг со јагоди и праски се подготвува за 5 минути во 2 чекори и е одличен како појадок или меѓу оброк . Овој вкусен рецепт е засладен само со природните состојки и е здрав што на сите ќе ви се допадне како опција за десерт посебно во овој перод од годината. Состојки 1 праска 5 средни во големина јагоди малку гранола ...

Повеќе »

Вкусни ќофтиња од тиквичка

Доколку сакате полесно да се храните замеенете ги ќофтињата со месо со ќофтиња од тиквичка. Штто ви е потребно да ги приготвите? Рецептот е многу лесен и едноставен а не вви се потребни ни премногу намирници – 3 големи зелени тиквици – страк млад кромид – 2 моркови – 2 јајца – магдонос – лажица јогурт – лажица брашно – зачини ...

Повеќе »

Бомбици со кокос и бадеми – вкусен диетален десерт

Дали чуствувате грижа на совест секој пат кога пробувате нешто благо? Доколку сте љубители да си каснете нешто благо секогаш постојат поздрави верзии на вашиот омилен десерт, што во основа би вклучило поздрави намирници, помалку шеќер и секако одличен вкус. Потребни состојки: – 50 грама мелени бадеми; – 200 грама кокос; – 1 лажица јаворов сируп; – 1 лажица сок од ...

Повеќе »

Домашни енергетски колачиња со бадеми и овошје

Потребни состојки: – 1/2 шоља путер од бадеми(изблендирајте бадеми и додадете им 1 лажица мед и 1 лажица маслиново масло) – 1 шоља овесни снегулки – 1 шоља оризови снегулки – 1 грст ситно исецкани печени и несолени бадеми – 1 грст ситно исецкани суви боровинки – 1 грст ситно исецкана сува брусница – 1/2 грст ситно исецкани суви кајсии ...

Повеќе »

Frozen bannana јогурт сладолед

Порции: 4 2 замрзнати банани 1 чаша јогурт со ниска масленост/павлака 1 лажица екстракт од ванила 1 лажица мед 6 излупени суви сливи Иситенети карамелизирани јатки 1. Комбинирајте ги сите состојки во блендер и мешајте додека не стане хомогена смесата 2.Префрлете ја содржината во сад со капак и оставете во фридижер мин 4 часа.    

Повеќе »

Рецепт за летен освежувачки замрзнат јогурт со јагоди

Овој вкусен ниско маслен рецепт ќе ве освежи ова лето, и ќе биде вашата замена за сладолед. Потребни состојки: 250 мл нискомаслен јогурт 1-2 лажици шеќер (може и кафеав) 500 грама претходно замрзнати јагоди Состојките се белдираат заедно на средна брзина во блендер додека не се добие хомогена смеса и веднаш се сервира. Доколку сте љубители на други вкусови на ...

Повеќе »