Почетна / Архива на ознаки: здрав оброк

Архива на ознаки: здрав оброк

Овесна каша со банана и кикири- вкусен и здрав појадок за целото семејство

Размислувате ли каков оброк да подготвите за следното утро? Ви препорачуваме да подготвите овесна каша со банана и кикири- готова е само за неколку минути а веќе имате целосен и здрав подготвен оброк. Состојки 1 голема зрела банана 1 лажица мед 2 лажици сецкани кикири 1 лажица путер од кикири 1 шолја овесни снегулки 1/2 лажица цимет малку ванила млеко ...

Повеќе »

Ролнички со модар патлиџан

Со потпечениот модар патлиџан за многу кратко време ќе приготвите многу вкусен, диетален но воедно и хранлив и здрав оброк. Наш предлог за денес се вегетаријански сармички Подгответе кафеав ориз, и исцедете го откако ќе се свари. Изблендирајте авокадо со лажица маслиново масло, малку кромид, малку лук, изрендан морков на ситно и исецкан домат. Оваа содржина измешајте ја со оризот и ...

Повеќе »

Јадете како спортисти : салата со туна, авокадо и киноа

Ова е совршената салата  која ќе ви даде зголемена енергија по утринското вежбање и која ќе ја одржува вашата енергија на високо ниво од утро до пладне. Високопротеински оброк збогатен со здрави масти (од авокадото). Состојки: 100g киноа 3 лажици маслиново масло сок од 1 лимон ½ лажица јаболкова киселина 1 пакување конзервирана туна со вода 1 авокадо (излупено и исецкано на ...

Повеќе »

5 најдобри оброци после вежбање

Напредните вежбачи добро знаат колку е важен изборот на храна кој ќе го конзумираат после тренингот, но повеќето активни луѓе е понатаму не придаваат големо значење на тоа. Сепак, ако сакате најдобри резултати треба да се задржите на одредени намирници. 1. Цвекло Овај необичен зеленчук има црвен пигмент бетацијанин, кој е одличен антиоксидант, помага за пренос на кислород во мускулите ...

Повеќе »