Почетна / Архива на ознаки: воспаленија

Архива на ознаки: воспаленија

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие инфекции се околу педесет пати почести кај жените отколку кај мажите, пред се заради локацијата на уретрата на жената. Може да влијаат на кој било дел од уринарниот тракт, но најчесто се јавуваат кај мочниот меур (како цистит). Секоја година се проценува дека има над ...

Повеќе »

Пијте вода со лимон ако имате некој од овие 15 здравствени проблеми

Конзумирањето вода со лимон наутро на празен желудник носи различни бенефити по здравјето. Имено, овој неверојатен пијалок е истовремено антиоксидант, богат со протеин, витамин Б и Ц, фосфор, етерични масла, калиум, флавоноиди и јаглехидрати. Го зајакнува имуниот систем и има антибактериско и антивирусно дејство. Освен тоа што содржи магнезиум, витамини, пектин, калциум, биофлавоноиди, лимонен, лимонска киселина, лимонот ефективно се бори ...

Повеќе »

БЛАГОТВОРНАТА МОЌ НА МОРСКАТА ВОДА

Оној кој не живее покрај обала, настојува барем еднаш годишно да замине на море, затоа што знае дека по летувањето на море ќе се чувствува поздраво и подобро расположено. Подобрена благосостојба не е само последица од одмор и сончање, туку и поради допирот со морската вода, дури доколку само се шетаме покрај морето. Уште во старите времиња грчкиот доктор Хипократ, ...

Повеќе »