Почетна / Архива на ознаки: вода

Архива на ознаки: вода

10 неочекувани причини да пиете повеќе вода

Со празниците зад нас и здравите навики во нашите умови, многумина се уште тагуваат за пити и колачи. Без разлика дали станува збор за резолуција за Нова Година за пиење повеќе вода или се уште се справувате со мамурлакот од 1-ви јануари, откривме некои убедливи причини да повеќе вода во Новата година. Затоа, слатките работи настрана и направете ја водата ...

Повеќе »

8 работи за водата кои сигурно не ги знаевте

Во лажичка вода има толку молекули колку што има лажички вода во Атлантикот. Атлантскиот океан брои 23% вкупна површина морска вода, додека Тихиот океан 48%. Бизоните никако не можат да потонат без разлика колку се тешки. Нивната глава, грб и опашка секогаш се над вода. Едно од чудата што доведе до канонизација на Св. Брижит во Ирска во 16 век ...

Повеќе »

ТОП 5 ПРИЧИНИ ЗОШТО ВОДАТА Е ВАЖНА ЗА СЕКОЈДНЕВНИОТ ЖИВОТ

Според последните истражувања кои светските научници ги прават, водата освен што има суштинско значење за животот на човекот, тие избраа неколку причини заради кои пиењето вода е важно и решава проблеми врзани со здравјето. 1. Го штити срцето Пиењето на поголема количина вода може да помогне во спречување на срцев удар. 2. Ја подобрува работата на мозокот Водата обезбедува на мозокот повеќе ...

Повеќе »

Хидратацијата – клучна за добрата дигестија.

Познато е дека водата е најдобриот начин за хидрирање на организмот. Дали пиете доволно? Што предизвикува дехидратација? Вие станувате дехидрирани кога вашето тело ќе се ослободи од течностите повеќе отколку што сте апсорбирале. Кога дишете, се потите, уринирате или се движите, телото троши од течностите. Ако не консумирате доволно вода за да ги надохнадите потребите на телото, тогаш вашето тело не ...

Повеќе »

Зошто е важно да пиете вода во зимските денови?

Како што времето заладува, сите сме во потрага за нешто што ќе не стопли, како внатрешно така и надворешно. Ајде да се соочиме. На листата затоплувачи сигурно дека не е водата како прва алатка за превентива во ладните денови. Но, да видиме кои се тие причини кои е најважно да ги знаете, зошто треба да пиете вода во зима? Најважно ...

Повеќе »

Рецепти за детоксификација со вода

  – 1 сецкан лимон, 1 сецкан зелен лимон, 1/2 краставица, бокал Добра вода   – 50гр малини, 1 сецкан лимон, 8 ливчиња минт, Бокал Добра вода – 50гр боровинки, 1 сецкан лимон, 1 сецкан грејпфрут, бокал Добра вода    

Повеќе »

Намалување на вишокот килограми со вода

Според истражување спроведено на Универзитетот во Бирмингем, многу е важно да внесувате и по половина литар вода пред секој оброк. Во ова истражување учествувале 84 личности кои имаат проблем со тежината. Во текот на 12 недели, тие консумирале поголемо количество вода пред јадењето, додека пак 43 од нив добиле упатство да почнат со јадење замислувајќи дека желудникот им е веќе ...

Повеќе »

Дехидрација

Дехидрација е состојба која се јавува кога некој ќе изгуби повеќе течност од што прима со што ја пореметува рамнотежата на минерали во телото. Се јавува аномалија со која клетките на телото се без потребната количина на вода. Водата секојдневно се губи со дишење, потење, уринирање и со пробавата, затоа мораме да ја надоместиме со конзумирање на течности и со ...

Повеќе »

Здравствени придобивки од пиењето вода

Водата мораме да ја употребуваме, секојдневно, за пиење, приготвување јадења, чаеви, чистење на кожата, миење на садови. За еден човек да биде здрав, да има долг и квалитетен живот користењето на здрава и чиста вода е неопходно. Пиењето на здрава и чиста вода ве прави енергични Недоволната конзумација на вода е најчесто најголемиот фактор за замор во текот на денот. ...

Повеќе »

Во кое време од денот е најдобро да пиете вода?

Пијте вода штом ќе станете од спиење Напијте се чаша вода веднаш штом ќе се разбудите за да му дадете дознаење на вашето тело дека е време да започне со активна работа. На циркулаторниот систем му е потребна течност за да се ослободи од слободните радикали и остатоците од изгорените калории кои биле икористени од метаболизмот за време на ноќта. ...

Повеќе »