Почетна / Архива на ознаки: витамини

Архива на ознаки: витамини

Дали треба да се внесува храна после тренинг?

Постои голема заблуда мегу луѓето дека не треба да се јаде веднаш после тренинг. Тоа е сосема погрешно! Најдобро е да јадете колку што е можно побрзо после тренингот. Ако чекате многу долго, вашето тело ке ја складира храната како масти наместо да ги “нахрани” мускулите. Препорачливо е да имате мал оброк веднаш после тренингот (околу 30минути). Тој период се ...

Повеќе »

Зошто е добро да јадете цвекло оваа зима?

Цвеклото е двогодишно растениe со темноцрвен вретенест корен и темнозелени листови и спаѓа во најкорисни и најлековити градинарски култури. Се користи целото растение и може да се употребува во текот на целата година. Богата е со витамини и минерали и може да се јаде без ограничувања. Цвеклото изобилува со хранливи материи и ги содржи речиси сите минерални состојки калциум, калиум, ...

Повеќе »

6 Нутриенти најпотребни за жените

Витамин B6– го регулира расположението , апетитот и спиењето – Витамин B12– го регулира расположението , апетитот и спиењето Фолна киселина– ги спречува мозочните и спиналните деформации во првите недели од бременоста+ низок ризик од рак на дебелото црево Витамин D3  – ги зацврстува коските , забите, мускулите, штити од автоимуни болести + заштита од појава на рак на дојката и ...

Повеќе »

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја жива клетка. Како природна состојка присутен е во секоја телесна клетка и е неопходен за производството на енергија во сите клетки на организмот. Поради тоа во стручната литература го носи називот убикинон (ubiquitus – секаде присутен). Кога снабдувањето со CoQ10 е ниско, клетките стануваат неефикасни ...

Повеќе »

Дуња, кралица на есента!

Дуњата е преполна со витамини и минерали, додека семките содржат дури 15% масло и големи количества на важната состојка амигдалин, односно витаминот Б17.  Дуњата потекнува од југозападна Азија, односно од Иран и Анадолија, а самоникла се јавува во средната Европа под име ″сидонијска круша″. Има златно жолта боја, тврд плод со горчливо кисел вкус. Грците ја обожавале и кај нив ...

Повеќе »

Фолна киселина – за нервниот систем, за правилен раст и развој

За што користи фолната киселина? Фолната киселина е важна за нормалното функционирање на мозокот, ментално и емоционално здравје. Спречува раздразливост, замор, депресија, недостаток на концентрација, несоница. Учествува во создавањето на ДНК и РНК, генетскиот материјал на организмот, и е особено важна кога ткивата и органите растат брзо (за време на бременоста, детството). Фолната киселина и витаминот Б12 учествуваат во создавањето ...

Повеќе »

SPIRULINA PACIFICA – МИКРО АЛГА, МАКРО БЛАГОДЕТ

Spirulina Pacifica е најбогатиот и најкомплетен извор на додаток во исхраната. Оваа модро-зелена алга зачудува многу нутритивни експерти, што се должи на нејзината разновидност на основните нутриенти: растителни протеини, каротени, хлорофил и фикоцијанин, биоактивен Б12, гама линоленска киселина и минерали. Безцелулозниот клеточен зид на Spirulina Pacifica е високо сварлив и нутриентите лесно се абсорбираат. Се во едно Spirulina Pacifica содржи, ...

Повеќе »

ИЗБАЛАНСИРАНА ИСХРАНА – пресудна за силен имунитет на Вашите деца!

Стручњаците и медицинските лица истакнуваат дека со посебен вид на исхрана родителите можат да го зајакнат одбранбениот механизам на нивните деца од многубројните микроорганизми кои се главни предизвикувачи на заболувања. Да се поминат студените зимски денови без настинка и грип е вистинско олеснување на родителите. Во тоа може да им помогне правилната и добро избалансирана исхрана, која е клучна за ...

Повеќе »

Пијте вода со лимон ако имате некој од овие 15 здравствени проблеми

Конзумирањето вода со лимон наутро на празен желудник носи различни бенефити по здравјето. Имено, овој неверојатен пијалок е истовремено антиоксидант, богат со протеин, витамин Б и Ц, фосфор, етерични масла, калиум, флавоноиди и јаглехидрати. Го зајакнува имуниот систем и има антибактериско и антивирусно дејство. Освен тоа што содржи магнезиум, витамини, пектин, калциум, биофлавоноиди, лимонен, лимонска киселина, лимонот ефективно се бори ...

Повеќе »

SPIRULINA PACIFICA – СУПЕРХРАНА ЗА ТРУДНИЦИ, ДОИЛКИ И ДЕЦА

ГАРАНТИРАНО ПРИРОДНО ПОТЕКЛО Spirulina Pacifica извонредно добро се искористува од човечкиот организам бидејќи тој го препознава природното. Разните мулти витамински и минерални производи создадени од човекот сепак се недоволно добри во однос на природното. Spirulina Pacifica и бременост Spirulina Pacifica е извонредна комбинација на бета-каротен, хлорофил, витамини на Б комплексот, комплетни протеини, гама линоленска киселина и мноштво на минерали и ...

Повеќе »