Почетна / Архива на ознаки: vitamini.mk

Архива на ознаки: vitamini.mk

Лецитин од сончоглед- за нормална телесна функција на виталниот органи

Лецитинот е најзастапен фосфолипид (комплексен вид на маст) во организмот кој е од суштинско значење за нормална телесна функција, особено за виталните органи како срце, мозок, црн дроб и нервниот систем. Лецитинот претставува клучен градежен материјал на клеточните мембрани чија улога е да ги пропушта хранливите материи во клетките и да ги елиминира штетните материи од клетките. Лецитинот врши две важни функции ...

Повеќе »

Кремаста детокс супа со Spirulina

Можете да ја направите оваа сирова супа во блендерот само за неколку минути. Секоја од состојките има одлични медицински цели за подобрување на имунитетот. Содржи деликатна кремаста текстура и интересен вкус. консумирајте 1 чаша дневно за најдобри резултати, дупата подгответе ја и ставете ја во фридижер и чувајте ја до 3 дена. Потребни состојки: – 1  пасирано поголемо авокадо – ...

Повеќе »

Bananer- spirulina смути

Spirulina се смета за суперхрана поради својата нутритивна содржина. Со додавање на само една лажичка Spirulina Pacifika  во вашиот блендер може да направите чуда во вашата исхрана. Не само што ќе направите вкусно смути, ќе го подобрите и внесот на протеини во вашата исхрана кои ќе допринесат за зголемена енергија и воедно ќе го зајакните својот имунитет. Spirulina Banan-er смути ...

Повеќе »

SPIRULINA PACIFICA – МИКРО АЛГА, МАКРО БЛАГОДЕТ

Spirulina Pacifica е најбогатиот и најкомплетен извор на додаток во исхраната. Оваа модро-зелена алга зачудува многу нутритивни експерти, што се должи на нејзината разновидност на основните нутриенти: растителни протеини, каротени, хлорофил и фикоцијанин, биоактивен Б12, гама линоленска киселина и минерали. Безцелулозниот клеточен зид на Spirulina Pacifica е високо сварлив и нутриентите лесно се абсорбираат. Се во едно Spirulina Pacifica содржи, ...

Повеќе »

Подобрете ја плодноста со MACA

Современото доба, динамикаата, преголемите барања, стресот како генератор на психо-физички пореметувања доведуваат со чести проблеми во остварување на родителството. Многу парови се соочуваат со овој проблем. За да се зачува плодноста кај мажите и жените пред се потребно е нивниот репордуктивен систем да биде во одлична функција. Медицинските истражувања покажуваат дека секојдневно се зголемува бројот на луѓе кои имаат проблем со ...

Повеќе »

ORAL BIOTIC – прв пробиотик во светот за заштита на грло, нос и уво

Пробиотиците се дефинираат како добри, корисни бактерии кои ако се присутни во адекватни количини помагаат во зачувување на здравјето. Сите бактерии ги примаме преку устата. Доколку количината на добри бактерии во устата е на правилни ниво отпорноста на организмот на лошите бактерии е на високо ниво. Во таа прва линија на одбрана клучна улога има добрата бактерија Streptococus Salivarius BLIS ...

Повеќе »