Почетна / Архива на ознаки: витамин Ц

Архива на ознаки: витамин Ц

Зошто е корисен AlphaSorb-C од Now Foods?

Зошто е корисен AlphaSorb-C од Now Foods? Има антиоксидативна заштита Брза апсорпција на Витамин Ц Погоден за вегетаријанци Што содржи формулата AlphaSorb-C од Now  foods? AlphaSorb-C ™ е производ на Now Foods. Состојките во неговиот состав се треонинска киселина дополнета со калциум аскорбат (витамин Ц метаболит), алфа-липоевакиселина и природни витамин Ц + биофлавоноиди. Треонската киселина ја зголемува апсорпцијата на витамин ...

Повеќе »

Јагодите се убавина и здравје

Јагоди – здравствени придобивки Јагодите се богати со витамин Ц, каротен, фолна киселина и железо. Антиоксидантите кои ги содржат помагаат за превенции на Алцхајмеровата болест и за заштита на кардиоваскуларниот систем. Витаминот Ц кој овозможува еластичност на крвните садови е добар за имунитетот. Срцето ги сака јагодите. Ова овошје во една порција содржи 134mg калиум. Исто така го алкализира организмот. ...

Повеќе »

Витамин Ц- витамин од непроценливо значење за човековото здравје

Кога станува збор за витамини, сите се од голем значење и секој од нив е задолжен за одредената функција во организмот. Еден од најценетите и нај препорачуваните е витаминот Ц. Првата и најчестата асоцијација која е поврзана со овој витамин е неговото делување на настинката и грипот, но и неговите позитивни влијанија на организмот. Витаминот Ц прв го открил и ...

Повеќе »

ЛУБЕНИЦА – ИЗВОР НА ВИТАМИНИ И ОСВЕЖУВАЊЕ ВО ЖЕШКИТЕ ДЕНОВИ

Сите оние кои внимаваат на исхраната, а сакаат вкусно освежување во жешките денови можат без грижа на совест да уживаат во лубеницата. Освен што е вкусна и освежителна, лубеница е богата со хранливи материи. Можеби не сте знаеле, лубеницата е во сродство со краставици, тиквички и тикви па според тоа лубеница припаѓа во зеленчук без оглед што има благ вкус. ...

Повеќе »

ЦРЕША КАКО ПРИРОДЕН ЛЕК

Пролетта е тука, што значи дека сега ќе можете да уживате во прекрасните цреши и нивните многубројни позитивни влијанија врз Вашето здравје. Поред тоа што се убави и вкусни, црешите имаат извонредно позитивен ефект врз нашето здравје. Црешите преставуваат извор на енергија, природен лек за многубројни болести и незаменливи се во спречувањето на многубројни заболувања. Црешите содржат витамини А, Б ...

Повеќе »

ДОМАТ – ЧУВАРОТ НА НАШЕТО СРЦЕ

Домат (Solanum lvcopersicum L.) потекнува од Перу, каде што го одгледувале Индијанците пред доаѓањето на Колумбо. Кога Шпанските освојувачи во 16. век го донеле доматот во Европа, многумина го избегнувале поради непријатната миризба на листот и стеблото. Ликопен кој што се наоѓа во доматот, ни обезбедува заштита од настанување на срцевите заболувања, остеопороза, инфаркт и ја подобрува целокупната состојба на ...

Повеќе »

ЈАГОДИ – ВИТАМИНИ, МИНЕРАЛИ, ЛЕКОВИТИ СВОЈСТВА

Лековити својства на јагодите познати се уште од античките времиња. Јагодата на многумина е омилено овошје, пред се поради свеж и убав вкус, а најмногу поради тоа што е ризница на здрави материи кои го подобруваат нашето здравје. Многубројни витамини, овошни шеќери и киселини, железо, фосфор, калциум, пектини и други корисни материи се наоѓаат во јагодата. Затоа јагодите уште од ...

Повеќе »

Сезонски алергии – јак имунитет и заштита!

Сезонските алергии може да се намалат доколку се направат корекции во исхраната, особено недостатоци на цинк, селен, картеноиди, витамин Ц и витамин Е. Студиите за витамин Ц покажале дека овој витамин во големи дози има ефекти на атнихистаминик но без зголемување на телесната тежина и негативните последици по срцето. Високото ниво на витамин Ц, исто така, ја зголемува енергијата и ...

Повеќе »

Јаглика (Primula officinalis) – одличен лек за бронхитис, настинка, мигрена, несоница, хронична исцрпеност и уште многу други заболувања

Јаглика (Primula officinalis), е една од првите весници на пролетта, во народната медицина е позната како лек за искашлување, бронхитис, настинка. Богата е со ензими, минерали, есенцијални киселини и сапонизиди. Користи се уште и во лекувањето на мигрена, несоница, реуматизам. Јагликата почнува да цути со почетокот на март. Во лековити намени се користи сушениот корен, листови, цветови кои се берат ...

Повеќе »

Чудесен напиток од магдонос кој ги топи килограмите

Се што ви е потребно е само струкот (половината) од магдоносот, лимон и чаша вода, за пет дена со сигурност ќе намалете три килограми. Доколку сакате за кратко време да се ослободите под вишокот на килограми, пробајте со едноставен природен напиток, кој е здрав и ефикасен во борбата против мастите. Потребно ви е само струкот од магдоносот (половината), лимон и ...

Повеќе »