Почетна / Архива на ознаки: витамин Д

Архива на ознаки: витамин Д

Први симптоми на остеопороза

Остеопорозата е болест во која доаѓа до губење на коскената маса и без никакви симптоми. Луѓето за болеста најчесто дознаваат кога ќе дојдат до степен нивните коски да станат толку слаби што при ненадејно движење или мал пад доаѓа до кршење на коските. Првите симптоми најчесто се јавуваат како скршеници на колкот и прешлените од ‘рбетниот столб. Најчести се скршениците ...

Повеќе »

Колку изложувањето на сонце е добро за вашето здравје?

За придобивките од изложувањето на сонце разговаравме со д-р Нела Деспотовска од тимот на Тримекс. Кои се придобивките од сончањето? Сонцето и изложувањето на сончеви зраци имаат поволно влијание на организмот и е особено важно за нашето здравје. Умереното изложување на сонце е корисно и помага за создавање на витаминот Д кој е неопходен за апсорпцијата на калциум и фосфор ...

Повеќе »

Зошто ни се потребни суплементи и кои суплемeнти ни се потребни?

Не постои генерализиран одговор на ова прашање затоа што секој поединeц има индивидуални нутритивни потреби и недостатоци од нутриенти. Со недоволно плодната почва, и квалитетот на храната постојаното присуство на хемикалии во нашето секојдневие може да ја блокира апсорпцијата на нутриенти , постојат периоди кога не е возможно да го добиеме она што на нашиот организам му е потребно од ...

Повеќе »

МОРЕ – ВИСТИНСКА БЛАГОДЕТ ЗА ЗДРАВЈЕТО

Уште во старите времиња најпознатиот грчки доктор и основоположник на клиничката медицина Хипократ го проучувал позитивното делување на морската клима врз здравјето. Хипократ со тоа се занимавал во неговиот роден остров – Кос во Егејското море. Набљудувајќи го позитивниот ефект на морето врз оштетените раце на рибарите, сватил дека морската вода го намалува ризикот од инфекциите и ги обновува клетките.    ...

Повеќе »

ОСНОВНИТЕ ЧЕКОРИ ЗА ЗДРАВО СЛАБЕЕЊЕ

Вежбате и здраво се храните, но килограмите не заминуваат доволно брзо. Идеално, односно најздравото слабеење, е оно слабеење кога губите пола до еден килограм неделно. За да го забрзате слабеењето, следете ги овие правила чија делотворност ја докажале научниците по долгогодишно истражување. Зголемете го внесувањето на влакната Јадете најмалку 20 грама влакна дневно, а нив можете да ги пронајдете во ...

Повеќе »

ЗОШТО ПРОЛЕТТА Е ДОБРА ЗА НАШЕТО ЗДРАВЈЕ?

Пролетта набргу ќе ни пристигне, а доколку времето не баш најубаво, знаеме дека наскоро ќе биде поубаво и повеќе време ќе поминуваме надвор и ќе бидеме подобро расположени. Многу овошје и зеленчук      Пролетта е годишно време кога пазарите стануваат шарени од големиот избор на овошје и зеленчук. Кога одите на пазар, можете да се чувствувате подобро поради мирисот на плодовите ...

Повеќе »

Заштита на коските

Без обзир на тоа колку во последните години се зборува за важноста од превенцијата и лечење на остеопороза,  од оваа болест и понатаму зема замаф и се повеќе заболуваат  жени, но сепак тука спаѓаат и мажите. Остеопороза е хронична болест на коските која што го добила и називот ,,тивка епидемија на 21 век,, а нејзини карактеристики се  намалувањето на густината ...

Повеќе »

Храна која го чува здравјето на коските

Намирниците кои содржат калциум и витамин Д се есенцијални доколку сакате да имате цврсти и здрави коски. Калциумот ги зајакнува коските и забите, а витаминот Д ја подобрува апсорпцијата и растот на коските.       Една од главните причини за остеопорозата е недостигот на калциум и витаминот Д. Важно е да ја консумирате храната која е богата со овие ...

Повеќе »

Дали витаминот Д може да го продолжи животот?

Витаминот Д можеме да го добиеме по пат на консумирање на намирници, суплементи и со излагањето на сонце.   Научниците откриле дека постои поврзаност помеѓу количеството на витаминот Д и животниот век. Но не се уште сигурни во тоа дали малите количества на витаминот Д во телото можат да го намалат животниот век и дали можат суплементите на витаминот Д ...

Повеќе »