Почетна / Архива на ознаки: вишок килограми

Архива на ознаки: вишок килограми

Зошто потешко слабееме како што старееме

Постојат научни причини зошто мажите и жените почнуваат да се дебелеат околу половината со влегувањето во средните години од животот и зошто им е сe потешко да ја задржат витката линија и да го симнат вишокот на килограми. Дали знаете за нив? Според неодамнешни истражувања, на луѓето во средни години, без исклучоци и мажите и жените, навистина им е потешко ...

Повеќе »

Популарната диета на Жан Митрев

Кардиологот Жан Митрев за своите пациенти, но и здравите луѓе кои сакаат да ослабат, осмисли посебен план на исхрана со кој за само седум дена се слабеат и до 10 килограми, доколку во својата дневна рутина воведете барем 30 минути физичка активност. Појадокот за секој ден е ист: 1 овошје (портокал, круша, праска, било што освен грозје и банана).  ПРВ ...

Повеќе »

10 супер- храни за забрзување на метаболизмот

Имате бавен метаблизам? Еве неколку намирници кои може да ви помогнат при одржување на вашата линија 1. Чили пиперчиња  Богати со capsaicin овие намирници помагаат при намалување на апетитот и топењето на мастите. 2. Зелен чај Богат со антиоксиданси кои го забрзуваат процесот на горење на масти и 3. Корен од глуварче Ја стимулира дигестијата и е одличен диуретик 4. ...

Повеќе »

Ова е причината зошто многу од диетите се неуспешни… Slim Line открива како да ја намалите или одржите телесната тежина!

Можеби сте запознати, а можеби и не, но постојат непишани правила врзани за губењето на килограмите. Според бројни истражувања, прво правило за губење на килограмите е да го намалите внесот на калории. Т.е  да создадете нивен дефицит на одреден временски период. Запомнете, ако на организмот му дадете повеќе калории отколку што се потребни, тој ги складира во масти и вие ...

Повеќе »

Вежби кои траат по 15 минути и со кои ќе бидете во фит форма

Дали се измачувате со недоволното време за посета на теретана поради бројните обврски и одржувањето на балансот помеѓу работата, семејството (децата и сопругот) како и домашните обрски? Можете да ја одржувате својата но и да бидете во фит форма со само неколку минути дневно поминати во вежбање на високоинтензивни вежби рано наутро. Станува збор за  популарниот ”HIIT Workout” режим кој ...

Повеќе »

Напиток со ленено семе кој ги топи килограмите и воедно го чисти организмот

Од лененото семе се прави напиток кој помага на здрав начин да се изгубат вишокот на килограми, а притоа помага и во одржувањето на посакуваната телесна тежина. Препорачан од многу нутриционисти, овој напиток е одличен и корисен за луѓето кои страдаат од гастритис, чир на желудник, хемороиди и честа тврда и нерегуларна столица. Зошто е тоа така? Лененото семе помага ...

Повеќе »

Намалување на вишокот килограми со вода

Според истражување спроведено на Универзитетот во Бирмингем, многу е важно да внесувате и по половина литар вода пред секој оброк. Во ова истражување учествувале 84 личности кои имаат проблем со тежината. Во текот на 12 недели, тие консумирале поголемо количество вода пред јадењето, додека пак 43 од нив добиле упатство да почнат со јадење замислувајќи дека желудникот им е веќе ...

Повеќе »