Почетна / Архива на ознаки: Vipro Гевгелија

Архива на ознаки: Vipro Гевгелија

Традиционален посен колач со мармалад

Потребни состојки за овој рецепт се: -100гр Випро мармалад од јагоди – 120гр шеќер – 200 мл сок од цеден портокал – 120гр брашно – 120гр посен маргарин – прстофат сол Во поголем сад со миксер мешајте ги шеќерот и посниот маргарин па и сокот и мешајте додека не стане пенесто,  потоа додајте го мармаладот па брашното и на крај ...

Повеќе »

Фантастичен ролат со мармелад од јагоди

Обожавате ли лесна торта со мармелад? А не е ли уште повкусна кога е со мармелад од јагоди? Денешниот рецепт може да го подготвите како богата торта со крем за роденден. Денешниот рецепт е совршен за оние што сакаат да експериментираат. Каков мармелад да изберете? Па секако на Vipro.  Рецептот се припрема во неколку етапи, па затоа еве го низ ...

Повеќе »

Презервирање на вкусот на летото и традицијата – тегла ајвар

Што е ајвар? Добро познатиот ајвар својот назив го добива од турскиот збор кој во превод означува кавиар. Традиционалниот рецепт се состоел од црвени пиперки, црни домати и лути пиперчиња. Се подготвувал во доцно лето/рана есен кога големите меснати пиперки зачестено може да се пронајдат на нивите и на локалните пазари по ниски цени. Примарната намена на овој рецепт е ...

Повеќе »

Мусака со црни домати

Еден од најпопуларните рецепти во нашата традиционална кујна е мусаката. Мусаката може да се приготвува со компири, тиквички или црни домати. Нашиот денешен предлог рецепт е мусака со прстени од потпечени црни домати од Випро. За рецептот потребно ќе ви е: – 2 тегли потпечени црни домати – 1/2 килограм мешано мелено месо – пармезан – морков – 1 тегла ...

Повеќе »

Хроно диета : рецепт за мафини со ајвар

Доколку сте и вие на најновата хроно диета која направи БУМ во нашата држава но и на Балканот и се чини дека сите каде и да се свртиме околу нас ја споменуваат тогаш добро е да знаете дека на Хроно може и гурмански да се храните. Еве еден одличен рецепт во соработка со нашите пријатели Випро. Секое утро може да ...

Повеќе »

Зошто обожаваме ајвар?

Една од причините зошто ја обожаваме традиционалната домашна кујна е ајварот. Еден од највкусните специјалитети во нашата кујна. Подготвуван со векови наназад, и рецепт пренесен од нашите пра-прабаби што го прави посебно драг за секој од нас. Неговото име доаѓа од турскиот збор” havyar”, што значи кавијар. Овој уникатен намаз од пиперки  за нас е подрагоцен и повкусен и од ...

Повеќе »

Домашен пита леб -кора

Познатата тортилја или Индискиот Наан леб имаат и своја верзија и во нашата традиционална кујна а тоа е домашниот пита леб или кора, кој се приготвувал традиционално во фурна, на плотна на шпоре на дрва или пак на плотна на жар. Со оглед на околностите и начинот на кој денес ја подготвуваме храната постои одлична алтернатива за подготовка,  овој леб ...

Повеќе »

Посни солени мафини со кисели краставички

И денес нешто посно! И овој пат со производ од Випро но овој пат со корнишони.  За да ги подготвите овие превкусни мафини потребни ви се: – 600 гр. бело брашно – 2 лажички сол – 1 лажичка шеќер – 300 мл. газирана вода – 1 пециво – 8  рендани кисели корнишони – околу 3 големи кисели моркови изрендани – 10 каламата маслинки (исецкани ...

Повеќе »

Посен колач со Vipro мармалад

Домашната храна е највкусна без сомнеж! Денес ви презентираме вкусен домашен рецепт за колач кој е толку лесен, вкусен а воедно и посен и би можеле да го јадете и додека постите и вистински да се засладите. Домот ќе ви замириса на вкусно печиво со ореви, а дечињата едвај ќе чекаат да го испробаат колачот. Потребни состојки за овој колач: ...

Повеќе »

Тестенини со pelati и босилек

Во кујната експериментираме почесто а веруваме и вие. Тајната на доматните сосеви на Италијанците се крие во користењето на pelati домати. Pelati се лупени домати во крушковидна форма со најмал процент на вода во својата содржина што на сосот му дава добра ”месеста” конзистенција и секако одличен вкус. За да подготвите вкусен деликатесен во воедно и едноставен рецепт потребни ви ...

Повеќе »