Почетна / Архива на ознаки: вежби

Архива на ознаки: вежби

Дали треба да се внесува храна после тренинг?

Постои голема заблуда мегу луѓето дека не треба да се јаде веднаш после тренинг. Тоа е сосема погрешно! Најдобро е да јадете колку што е можно побрзо после тренингот. Ако чекате многу долго, вашето тело ке ја складира храната како масти наместо да ги “нахрани” мускулите. Препорачливо е да имате мал оброк веднаш после тренингот (околу 30минути). Тој период се ...

Повеќе »

5 вежби за поголеми мускули на рацете

Веруваме дека досега сте направиле илјадници вежби за поголеми бицепси и трицепси. Погледнете го следното видео  и дознајте повеќе од начините на кои можете да го подбрите изгледот на вашите раце притоа постигнувајќи максимални ефекти од направените вежби. Совет: Изведете 10 повторувања од секоја вежба по редоследот во кој се прикажани. Правете паузи од по 30 секунди по секое повторување.   ...

Повеќе »

ЗОШТО ДА ИЗБЕРЕТЕ ПИЛАТЕС?

Пилатес е фитнес систем, создаден од Џозеф Пилатес во почетокот на 20-тите години во Германија. Тој претставува серија од контролирани движења, кои се изведуваат или на специјални справи (реформатор) или на подот. Методата Пилатес се фокусира врз подобрување на флексибилноста, силата и сознанието за вашето тело, без непотребно трупање на маса. Целта на пилатес е да се координираат умот, телото ...

Повеќе »

Неколку вежби за истегнување!

Правилното истегнување ќе ја зголеми вашата флексибилност и ќе го намали ризикот од повреди при зголемена физичка активност на лигаментите и мускулните ткива. Овај водич низ неколку слики покажува различни техники за подобрување на вашата рутина за истегнување.    

Повеќе »

7 потези за убави раце

Победи ги недостатоците на рацете за 20 минити Не треба да кревате  големи тежини за да ги победите недостатоците на рацете. За да ви помогнеме да добиете елегантни обликувани раце на време за топ сезоната, го прашавме Мајкал Олајиде ко-сопственик на Воздухопловното ХПЦ студи во Њујорк, за секојдневието со малку опрема и високи бенефиции. И тоа зема само 20 минути. ...

Повеќе »

9 вежби за цврсти и обликувани раце

Подобрете го вашиот бицепс, трицепс и рамена со овие поврзани вежби Како овој трениг работи? „Не ви треба фенси опрема, за да имате силни обликувани раце и рамена,“ вели тренерот Тод Дуркин кој ја создаде оваа 360 рутински тонирана вежба за рака, исклучиво за фитнес. „Само ти требаат правилните потези“. Потребни реквизити за овие вежби ви  се : тегови до ...

Повеќе »

Ослабете на здрав начин со помош на зелено кафе и редовно вежбање

Рецептот за слабеење е едноставен – здрава исхрана, редовно вежбање и истрајност во својата цел ќе ве доведат до  траен резултат. Консумирајте, Green Coffee Diet Support (Зелено кафе) 1 капсула 1-2 пати 30 минути пред оброк. И одвоете барем 15-30 минути дневно за физичка активност, па ќе бидете навистина изненадени од постигнатиот ефект.Тоа е тајната на многу холивудски ѕвезди, кои ...

Повеќе »

Beжба за бицепси и различни мускули од горниот дел на телото

Во оваа вежба се вклучени сите муслули на рацете, а најногу бицепсите, подлактиците и рамената. Доколку ја повторувате оваа вежба во повеќе серии ќе имате подобри резултати. Исто така со оваа вежба ги зацврстувате и вашите стомачни мускули. При изведување на вежбата држете ги рацете исправени. Оваа вежба има повеќе варијации во зависност од растојанието кое го држите помеѓу рацете додека ...

Повеќе »

Стој на раце

Стоењето на раце претставува симетрична вежба. Можеби на почетокот изгледа тешка и невозможна за изведување, меѓутоа доколку се вложи труд и време ќе се уверите дека не е така. Започнете со правење стој на раце со поддршка на ѕид од три до пет серии во времетраење од пет до десет секунди. Нормална појава е како почетник да осетите тресење на ...

Повеќе »

Трчање или брзото одење: Најдобар тренинг кој наместо парите ќе ги троши Вашите калории

Вежбите ќе направат да се чувствувате освежено и активно. За тоа не Ви е потребен тренер, теретана или специјални справи. Доволно е само да се определите помеѓу трчањето или брзото одење. Пролетта е како создадена за трчање или брзото одење. Со помош на овие активности ќе се ослободите од килограмите, ќе ги зајакните мускулите, а во исто време ќе престојувате ...

Повеќе »