Почетна / Архива на ознаки: вежбање

Архива на ознаки: вежбање

Што треба да се јаде пред и после вежбање

Доколку внимаваме на тежината и оджување на витката линија, некогаш исклучивото практикување на редовна физичка активност се чини дека не е доволно. Вежбите апсолутно дека влијаат на зацврстување на мускулната маса, меѓутоа во комбинација со правилна исхрана пред и после вежбањето, физичката активност ќе има зголемен ефект и забрзано ќе делува за топење на мастите. Ви приложуваме неколку опции за ...

Повеќе »

Вежби кои траат по 15 минути и со кои ќе бидете во фит форма

Дали се измачувате со недоволното време за посета на теретана поради бројните обврски и одржувањето на балансот помеѓу работата, семејството (децата и сопругот) како и домашните обрски? Можете да ја одржувате својата но и да бидете во фит форма со само неколку минути дневно поминати во вежбање на високоинтензивни вежби рано наутро. Станува збор за  популарниот ”HIIT Workout” режим кој ...

Повеќе »

Предности зошто да изберете личен тренер

Пред се персоналниот тренинг е создаден да за краток период ги постигнете посакуваните резултати, без разлика дали станува збор за намалување на несаканите килограми, стекнување на тежина или дефинирање, тренерот ќе ви даде најдобри инструкции за тоа. Тренерот целосно се прилагодува на вас, правејќи идеална програма само за вас, која целосно ви одговара. Една работа што треба да ја разбере ...

Повеќе »

5 најдобри оброци после вежбање

Напредните вежбачи добро знаат колку е важен изборот на храна кој ќе го конзумираат после тренингот, но повеќето активни луѓе е понатаму не придаваат големо значење на тоа. Сепак, ако сакате најдобри резултати треба да се задржите на одредени намирници. 1. Цвекло Овај необичен зеленчук има црвен пигмент бетацијанин, кој е одличен антиоксидант, помага за пренос на кислород во мускулите ...

Повеќе »

Како да останете хидрирани за време на лето

Кога температурите се повишуваат пиењето на течности е особено важно доколку спортувате, патувате или пак се експонирате себе си подолго време на сонце. Постојат многу придобивки за човековиот организам само од пиењето на вода, а за да го разбереме тоа потребно е поблиску да ги разјаснеме придобивките од хидратацијата со вода за време на летниот период. Колку вода ни е ...

Повеќе »

Разбој (пропаѓања)

Разбојот е поефикасна вежба од склековите, целото ваше тело се движи и може полесно да ги изведувате. Оваа вежба е слична на згибовите. Со континуирано вежбање со оваа вежба може да постигнете мускулен раст. Секоја вежба има своја техника и само со упорност и континуирано повторување може да постигнете резултати.  Оваа вежба има повеќе варијации од полесно до потешко ниво, ...

Повеќе »

Благотворен ефект на вежбањето врз психичкото и емоционалното здравје

Нема ништо лошо во тоа што сакате да изгледате најдобро што можете и тоа Ви е можеби единствена причина поради која вежбате. Но треба да знаете дека вежбите исто така донесуваат бројни предности за Вашето психичко и емоционално здравје. ПОДОБРУВА РАСПОЛОЖЕНИЕ Брзата прошетка е лек за расположението. Прошетката брзо ќе го потикне ослободувањето на хемиските споеви кои го намалуваат стресот ...

Повеќе »

Вежбајте го телото и карактерот

Телото бара постојани вежби и дисциплина. Телото е направено да биде во движење и доколку тоа задоволство му овозможите телото ќе Ве награди со здравје. Ви преставуваме неколку чекори благодарение на кои ќе го засакате вежбањето и ќе вежбате редовно. Имајте време Недостиг на времето е едно од главните причини поради кои луѓето не вежбаат. Во просек секој поминува околу ...

Повеќе »

10 работи до кои треба да се придржувате ако сакате да имате витко тело

Ако сакате да ослабите пред летната сезона после долгото прејадување, не сте единствени. Истражувањата покажуваат дека бројот на возрасни лица кои вежбаат се удвоил веднаш после новогодишните празници во месец Јануари. Водете се по овие совети за да останете до патот на вашата цел. ПОСТАВЕТЕ СИ ЦЕЛ  Размислете колку килограми разумно ќе очекувате да симнете, земајќи го во предвид вашиот ...

Повеќе »

Активна и во бременоста

Бременоста не мора да значи дека веќе не смеете да се занимавате со спортски активности. Голем број на жени може да продолжи со вежбањето, само треба да имаат во предвид дека нема да можат да ги прават сите вежби со ист интензитет. Со вежбите ќе останете здрави, силни и спремни за породување и доаѓањето на бебето. Секако, пред секој облик ...

Повеќе »