Почетна / Архива на ознаки: убавина

Архива на ознаки: убавина

Неверојатни бенефити од користење на лушпата од банана за вашата кожа и тело

Иако можеби е едно од највкусните овошја на нашите локални пазари и сме свесни доволно за богатите нутриенти, природните шеќери во нејзиниот состав и богатството од антиоксиданси, можеби и не знаете дека бананите имаат бројни бенефити за вашата кожа исто така. Tоп 5 совети за убавина во кои можете да ја искористите лушпата од бананата и максимално да уживате вонејзините ...

Повеќе »

6 навики во исхраната кои им помагаат на жените од Јапонија да бидат фит

Јапонија е држава позната по својата култура , големи пронајдоци, уникатна дисциплинираност и примерен животен стил. Јапонците познати се како најфит нација на целиот свет. Жените од Јапонија познати се по својата убавина, режим на нега, големата елеганција но и по тенката фигура. Покрај убавината и тенката фигура исто така оваа нација може да се пофали и со својата добра ...

Повеќе »

Дали треба да се внесува храна после тренинг?

Постои голема заблуда мегу луѓето дека не треба да се јаде веднаш после тренинг. Тоа е сосема погрешно! Најдобро е да јадете колку што е можно побрзо после тренингот. Ако чекате многу долго, вашето тело ке ја складира храната како масти наместо да ги “нахрани” мускулите. Препорачливо е да имате мал оброк веднаш после тренингот (околу 30минути). Тој период се ...

Повеќе »

Пивски квасец – извонреден пријател на нашето здравје

Квасецот не е само една од најважните состојќи во подготовката на леб и печива, туку е извонредно здрав и богат со многубројни витамини и минерали. Го подобрува варењето, ја негува косата и ноктите и има позитивно влијание на имунолошкиот систем. Квасецот обилува со витамини од Б групата а тоа се витамин Б1, Б2, Б5, Б6, Б12 и други. Само еден ...

Повеќе »

Маслинки- извор на здравје

Дали сте забележале како повеќето препарати за убавина и здравје се на основа на маслинки и маслиново масло? Маслиновото масло е познато по своите својства за длабоко потхранување на кожата, незина регенерација и освежување. Тоа игра значајна улога при секојдневната исхрана како здрава алтернатива и прв избор при здрава исхрана. Маслинките се моќен и вкусен плод кој може да му обезбеди на ...

Повеќе »

МАРОКАНСКО АРГАНОВО МАСЛО – СОВРШЕНО ЗА УБАВИНА И ЗДРАВЈЕ!

Арганово масло во Мароко веќе со столетија се користи за нега на кожата и косата, а неговите позитивни својства заслужни се за неговата се поголема популарност во останатите делови од светот. Со оглед дека маслото пристигнува во главно од Мароко, маслото од Арган често го нарекуваме Мароканско масло. Ова масло е богато со олеинска и линолна киселина, со каротен и ...

Повеќе »

МЕДИТЕРАНСКА ИСХРАНА ГО ЧУВА ЗДРАВЈЕТО И НИ ПОДАРУВА УБАВИНА

Секојдневно ги слушаме советите за тоа како треба да ги прифаќаме здравите навики и тоа посебно се однесува на здравиот начин на исхрана. Позинато е дека свежиот зеленчук и овошје го чува нашето здравје, а намирниците кои најчесто се користат во медитеранската кујна го одржуваат убавиот изглед. Здравиот организам е темел за убав и негуван изглед, а свежите намирници кои ...

Повеќе »

Морков – извор на доброто здравје и убавина

Златниот рудник на витамини или „супер храна“, ете како уште го викаат морковот. Потекнува од Централна Азија и Средниот Исток, а морковот кој денес ни е на располагање води потекло од Авганистан. Кога ќе кажеме морков, првата асоцијација ни е бета-каротен во фантастични количини. Еден морков содржи препорачана дневна доза на бета-каротен. Кога јадеме морков или друг зеленчук или овошје ...

Повеќе »

Дали козметичките производи се полни со отрови?

Кога станува збор за отрови кои се наоѓаат во козметичките производи за убавина, не би требало да се прашувате кој од нив се наоѓа во вашата шминка и препарати за нега на лице и тело, туку кои од нив не се наоѓаат во нив! Катеј Дено, шминкерка која долги години работи со славни личности, напоменува дека штетните состојки во шминката ...

Повеќе »