Почетна / Архива на ознаки: тренинг

Архива на ознаки: тренинг

Дали треба да се внесува храна после тренинг?

Постои голема заблуда мегу луѓето дека не треба да се јаде веднаш после тренинг. Тоа е сосема погрешно! Најдобро е да јадете колку што е можно побрзо после тренингот. Ако чекате многу долго, вашето тело ке ја складира храната како масти наместо да ги “нахрани” мускулите. Препорачливо е да имате мал оброк веднаш после тренингот (околу 30минути). Тој период се ...

Повеќе »

7 потези за убави раце

Победи ги недостатоците на рацете за 20 минити Не треба да кревате  големи тежини за да ги победите недостатоците на рацете. За да ви помогнеме да добиете елегантни обликувани раце на време за топ сезоната, го прашавме Мајкал Олајиде ко-сопственик на Воздухопловното ХПЦ студи во Њујорк, за секојдневието со малку опрема и високи бенефиции. И тоа зема само 20 минути. ...

Повеќе »

9 вежби за цврсти и обликувани раце

Подобрете го вашиот бицепс, трицепс и рамена со овие поврзани вежби Како овој трениг работи? „Не ви треба фенси опрема, за да имате силни обликувани раце и рамена,“ вели тренерот Тод Дуркин кој ја создаде оваа 360 рутински тонирана вежба за рака, исклучиво за фитнес. „Само ти требаат правилните потези“. Потребни реквизити за овие вежби ви  се : тегови до ...

Повеќе »

ВО ЗДРАВОТО ТЕЛО ЗДРАВ ДУХ: ФИЗИЧКИТЕ ВЕЖБИ СЕ ВАЖНИ ЗА МОЗОКОТ

Врз основа на повеќе различни истражувања, вонредниот професор на Катедрата за физиологија и наука за мозокот Дејвид Бучи и неговите соработници дојдоа до заклучок дека влијанието на вежбањето различно се рефлектира врз меморијата и на самиот мозок, во зависност од тоа дали личноста е адолесцент или возрасна. Пронајден е генот кој одредува до кој степен вежбањето има позитивен ефект, што ...

Повеќе »

Најдобрите витамински напивки после тренингот

Доколку се занимавате со спорт и редовно тренирате, нутриционистите препорачуваат да после напорните вежби задолжително испиете вкусен витамински коктел, кој ќе помогне брзо да закрепнете и да ја вратите силата. Пена од мед, бадем и млеко за регенерација Овој коктел ќе Ви помогне да ги обновите мускулните влакна после тешките вежби кои ги ангажираат мускулите на одредените делови на телото, ...

Повеќе »

Што да јадете пред и после тренингот?

Активните жени требало би да јадат грицки во распон од 100 до 200 калории, а активниот мажи сепак малку повеќе. Доколку сте активни, кога вежбате потребно е да внимавате и на исхраната. Која е таа храна која се препорачува за грицкање пред и по тренингот ? Овошје и зеленчук Свежото овошје му дава на организмот брза доза на енергија. Овошје, како ...

Повеќе »

Тренинг за душа и тело

Доколку сте спремни и одлучни да поработите на Вашиот физички изглед, откријте со кои вежби најбрзо ќе дојдете до посакуваниот резултат. Јога – јогата е вистински избор ако сакате да Ви бидат во хармонија Вашата душа и тело. Секој час на јога има своја динамика која вклучува вежби за дишење, загревање, истегнување, а посебно внимание посветете на правилното положба на ...

Повеќе »

Десет “брзи” совети за фитнес

Ако имаш цел, ќе го најдеш и патот – вели една афричка поговорка. Имајќи во предвид дека сезоната за одмори веќе заврши и не внимававме премногу колку храна внесувавме, со притоа минимална физичка активност, време е работите да ги поправиме. Во наша корист, се разбира. За припадничките на понежниот пол кои вежбале, за оние што вежбаат и за оние што ...

Повеќе »

Како правилно да вежбате и да ги намалите килограмите?

Колку пати ви се случило да се запишете во теретана, редовно да вежбате со месеци и да престанете наеднаш бидејќи ништо не се случило… Вежбањето е клуч за добрата линија, изглед и долговечност, но како тоа да го правите за да имате најмногу корист од тоа. Ова е прашање што многумина си го поставуваат, кои и покрај се не успеале ...

Повеќе »

Откријте ги најголемите фитнес заблуди

Дали советите врзани за спорт некогаш Ви користеле? Можеби Ви имаат зборувано дека во бременоста не треба да се вежба или доколку саката да ослабете, доволен е само интензивен тренинг? Занемарете ги заблудите и дознаете што е навистина делотворно, а што невистина. За убава линија доволен е само тренинг? Спортот ќе Ви поможи да се ослободите од вишокот на килограми ...

Повеќе »