Почетна / Архива на ознаки: тело

Архива на ознаки: тело

Магнезиум неоходен минерал за телото…

Магнезиум е неопходен за правилно функционирање на организмот бидејќи учествува во  повеќе од 300 биохемиски процеси во телото. Се наоѓа во сите клетки, неопходен е за создавање на крвта во коскената маса, зачувување на нервниот, кардиоваскуларниот и ендокриниот систем, како и мускулите. Исхраната богата со магнезиум го намалува ризикот од создавање камен во жолчката, грчеви во желудникот. Магнезиум се наоѓа ...

Повеќе »

Дали треба да се внесува храна после тренинг?

Постои голема заблуда мегу луѓето дека не треба да се јаде веднаш после тренинг. Тоа е сосема погрешно! Најдобро е да јадете колку што е можно побрзо после тренингот. Ако чекате многу долго, вашето тело ке ја складира храната како масти наместо да ги “нахрани” мускулите. Препорачливо е да имате мал оброк веднаш после тренингот (околу 30минути). Тој период се ...

Повеќе »

Вежбајте го телото и карактерот

Телото бара постојани вежби и дисциплина. Телото е направено да биде во движење и доколку тоа задоволство му овозможите телото ќе Ве награди со здравје. Ви преставуваме неколку чекори благодарение на кои ќе го засакате вежбањето и ќе вежбате редовно. Имајте време Недостиг на времето е едно од главните причини поради кои луѓето не вежбаат. Во просек секој поминува околу ...

Повеќе »

Кога нашето тело би се прашувало, еве како ќе изгледа еден ден…

Вака би изгледал совршениот ден кога вашето тело би се прашувало, без разлика на обврските и навиките. 6.30 Кога ќе се разбудите, доаѓа до кратко, но нагло скокање на пулсот и крвниот притисок и поради тоа вашите когнитивни способности се еднакви на оние како кога сте под дејство на алкохол. Оваа состојба обично трае околу 10 минути. Меѓутоа може да ...

Повеќе »

Вистина или заблуда во врска со стомачните мускули

Стомачни, плочки… Не е битно како ги нарекуваме, туку како ги правиме. Постојат неколку заблуди во врска со вежбите за стомачни мускули. Еве неколку најчести… Вежбите со пилатес топка се многу подобри од вежбите на клупа Вистина: Преку 2000 трудови на Универзитетот Ватерло во Онтарио, покажале дека сите вежби: на подот, на клупа и со пилатес топка се потешки за ...

Повеќе »