Почетна / Архива на ознаки: срце

Архива на ознаки: срце

НЕГУВАЈТЕ ГО ЗДРАВЈЕТО – Омега киселини за поздраво срце

Знаци за недостаток на омега масни киселини се: брзо заморување, сува кожа, опа”ање на косата, слаба меморија, имунолошки нарушувања, слаба периферна циркулација, менување на расположението и депресија. Храната не е само задоволство во животот, таа е исто така важен фактор за здравјето. Таа претставува мешавина од хранливи материи, кои се единствен извор на енергија потребна за опстојување. Енергетски сиромашната исхрана ...

Повеќе »

Лецитин од сончоглед- за нормална телесна функција на виталниот органи

Лецитинот е најзастапен фосфолипид (комплексен вид на маст) во организмот кој е од суштинско значење за нормална телесна функција, особено за виталните органи како срце, мозок, црн дроб и нервниот систем. Лецитинот претставува клучен градежен материјал на клеточните мембрани чија улога е да ги пропушта хранливите материи во клетките и да ги елиминира штетните материи од клетките. Лецитинот врши две важни функции ...

Повеќе »

Omega-3 – масти кои живот значат

  Што е Omega-3? Omega-3 е есенцијална масна киселина (EFA), позната и како полинезаситена масна киселина (PUFA). Масните киселини се неопходни за целокупното здравје и се есенцијални за растот и развојот низ сите фази на животот на човекот. Наречени се есенцијални бидејќи организмот не може да ги создаде самиот (мора да се добијат од храната или додатоците во исхрана), дел ...

Повеќе »

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја жива клетка. Како природна состојка присутен е во секоја телесна клетка и е неопходен за производството на енергија во сите клетки на организмот. Поради тоа во стручната литература го носи називот убикинон (ubiquitus – секаде присутен). Кога снабдувањето со CoQ10 е ниско, клетките стануваат неефикасни ...

Повеќе »

Темно чоколадо – умерени количини, вистинска благодет за дравјето!

Доколку сакате да јадете темно чоколадо, сега можете да ја јадете без грижа на совест. Научниците докажале дека црното чоколадо го регулира крвниот притисок и дека е добро за срцето. Какао, едно од основните состојки на чоколадото содржи во себе антиоксиданси полифенол, катехин и епикатехин и мали количества на диетални влакна. Кога телото ќе ги апсорбира сите овие компоненти, тие ...

Повеќе »

ДОМАТ – ЧУВАРОТ НА НАШЕТО СРЦЕ

Домат (Solanum lvcopersicum L.) потекнува од Перу, каде што го одгледувале Индијанците пред доаѓањето на Колумбо. Кога Шпанските освојувачи во 16. век го донеле доматот во Европа, многумина го избегнувале поради непријатната миризба на листот и стеблото. Ликопен кој што се наоѓа во доматот, ни обезбедува заштита од настанување на срцевите заболувања, остеопороза, инфаркт и ја подобрува целокупната состојба на ...

Повеќе »

Грав – вкусна храна и одличен сојузник на Вашето здравје

Освен тоа што е состојка на многубројни јадења, гравот го штити срцето и мозокот, го намалува нивото на шеќер во крвта и голем е пријател на целокупното здравје. Во зрното на грав има повеќе белковини отколку во месото или во јајцето, малку масло и дури 60% јаглени хидрати. Со 143 калории во 100 грама, гравот е богат со магнезиум, железо, ...

Повеќе »

Искористете ја сезоната на крушите: Сите предности на ова магично овошје.

Крушите пред се се преполни со хранливи вредности. Истотака се одличен избор на влакна,содржа витамин A,B1,B2,C,E,фолна киселина. Богати се со бакар,фосфор и калиум, мала количина калциум, и магнезиум, а освен тоа влијае и на многу витални органи. Еве зошто не смеете да ја простите сезоната на крушите. 1.Срце Крушите се здрави за срцето, а болестите на срцето се најголемата причина ...

Повеќе »

Сакате луто? Ви преставуваме добрите страни на лутата храна

Сакате луто? Ви преставуваме добрите страни на лутата храна Секој сака понекогаш да јаде лута храна, која и тоа како има свои предности. Помага при слабеењето Дополнително зачинета храна доведува до намалување на телесната тежина. Истражувањата покажале дека лутите феферони содржат капсаицин, состојка која има термоген ефект, кој помага на телото да го согори вишокот на калории. Го спречува ракот    ...

Повеќе »

Пет начини како да го подобрите здравјето на Вашето срце

Реченицата која докторите често ја повторуваат е чувајте го Вашето срце. Потсетуваме на тоа како можете да ги спречите срцевите заболувања во неколку едноставни чекори. Активирајте се Доволно е половина час вежба секој ден, како би го подобриле здравјето на Вашето срце. Доколку немате доволно време, одредете си по желба тренинг, кои ќе го одработите еднаш во денот, но без ...

Повеќе »