Почетна / Архива на ознаки: spirulina

Архива на ознаки: spirulina

DETOX SCRUB за тело и лице

Крупна сол 200 гр 1 лажичка Spirulina Pacifica лажичка куркума маслиново масло есенцијално масло од пеперминт или нане кокосово масло Измешајте ги состојките заедно и ставете ги во стаклен контејнер или тегличка во фридижер. Користете ги пред секое туширање . Се остава на телото да остои 10 минути, се втрива се додека не се стопи солта и се облива со ...

Повеќе »

Коктел кој ќе ве енергизира и заштити од штетните сончеви зраци

Дали знаете дека составот на Spirulina Pacifica оваа алга ја прави особено корисна во летниот период со што обезбедува внатрешна и надворешна заштита на вашето тело од штетните сончеви зраци? За таа цел денес ви прикажуваме совршен летен напиток кој не само што ќе ве енергизира ќе ви помогне да го заштитите своето тело од штетните сончеви зраци и да ...

Повеќе »

Детокс смути со зеленчук

Детоксот е од  важно значење за целиот организам и е препорачливо да се прави по завршувањето на секоја сезона ако не и почесто. Доколку успеавте да ја погледнете нашата програма за детокс, тогаш денес ви препорачуваме еден вкусен рецепт за детокс со краставица за рамен стомак. За да го подготвите ова смути потребни ви се следните состојки: – 2 лажици ...

Повеќе »

Пролетна 7 дневна детокс програма за чистење на вашиот организам

Што е детокс? Детокс претставува исфрлање односно чистење на токсините од телото. Доколку повремено применувате детоксикација ќе овозможите свеж изглед на вашата кожа, ќе ги зголемите нивоата на енергија во телото, ќе ја подобриуте својата дигестија а во целиот тој процес ќе симнете и дел од вишокот  килограми. Иако процесот на детокс можеби изгледа како некоја строга диета која забранува ...

Повеќе »

Сурова супер-чоколадна торта

Овој ден на вљубените прославете го со специјална сурова торта со чоколада, Spirulina Pacifica и свежи состојки. Супер  вкусна и супер свежа торта- ветуваме дека ова ќе ви биде омилениот рецепт за торта кој ќе го припремате кога ќе имате ден за јаглехидрати во својата исхрана. Едно парче е доволно затоа што ќе ве засити само по себе но воедно во ...

Повеќе »

Детокс смути – за чистење на организмот по празниците

Време е да направите детоксикација на организмот по прејадувањето од празниците. Ова е моќно смути со кое успешно ќе го започнете своето патување кон здрав начин на живот. Потребни состојки: 1 големо зелено јаболко (Муцо) 1 зрела банана 1 краставица 1 шолја листови од спанаќ 1/2 шолја вода со свежи исцеден сок од лимон/лимета 1 лажица Спирулина Состојките се блендираат ...

Повеќе »

Spirulina Pacifica ™ – Десет добри причини за да ја консумирате

  Тајната формула на модро-зелената алга Спирулина, која е позната повеќе од 3,8 милијарди години, денес повторно се користи поради нејзиниот корисен ефект врз здравјето на човекот. Редовно ја употребуваат луѓе кои сакаат да ја подобрат здравствената состојба, атлетичари, трудници, бебиња, деца, возрасни, постари луѓе, вегетеријанци, оние кои внимаваат на својата тежина. Секојдневно луѓето се уверуваат во полезностите на Спирулината, ...

Повеќе »

Кремаста детокс супа со Spirulina

Можете да ја направите оваа сирова супа во блендерот само за неколку минути. Секоја од состојките има одлични медицински цели за подобрување на имунитетот. Содржи деликатна кремаста текстура и интересен вкус. консумирајте 1 чаша дневно за најдобри резултати, дупата подгответе ја и ставете ја во фридижер и чувајте ја до 3 дена. Потребни состојки: – 1  пасирано поголемо авокадо – ...

Повеќе »

”Супер Пица” со Spirulina Pacifika

Секој обожава пица- ова е факт. Доколку сте фокусирани на здрав начин на исхрана и сакате да одржувате балансиран начин на живот внесувајќи храна со богати нутритивни вредности тогаш можете да си ја дозволите оваа здрава и енергична верзија на традиционалната пица. Класичната пица содржи голема колични на јаглехидрати, масти, многу кашкавал , но затоа пак оваа Супер пица со ...

Повеќе »

Микроалгите во одбрана за здравјето во модерното секојдневие

Ако имате среќен брак, тоа е една „нула“, ако имате добри деца, тоа е уште една „нула“ и ако имате добра работа, тоа е уште една „нула“. А единственото нешто во животот што се брои како „еден“ е здравјето. Така што, ако имате многу добри работи во животот, но немате добро здравје, завршувате со „нула“, вели Боб Капели потпретседател на ...

Повеќе »