Почетна / Архива на ознаки: совети

Архива на ознаки: совети

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па и на денешниот предлог. Импресионирајте го своето семејство со вашата креативност во кујната со овој колоритен и воедно вкусен рецепт приготвен од неколку свежи намирници кои веруваме секој од вас ги има во својот фрижидер во оваа сезона. Состојки 1 голема црвена бабура исецкана на кругови ...

Повеќе »

Панични напади и клучот за нивно спречување

Ви се случило да имате паничен напад и ненадејна промена на однесувањето, расположението и добросостојбата? Како сте се справиле со ситуацијата? Умеете ли да ја доведете под контрола лесно или пак истата продоилжила и понатаму да се повторува? Најсигурниот пат за надминување на паничните напади е изнаоѓањето на начини за тренирање на самите себе си на начин на кој како ...

Повеќе »

Решете го проблемот со масните наслаги на ефикасен начин!

Масните наслаги кои се наталожени на стомакот, бутовите, колковите и задникот претставуваат и естетски и здравствен проблем. Исхраната која е богата со прости шеќери и нездрави масти и запоставување на физичката активност се главен причинител за таложењето на масти и се предиспозиции за дебелеење, што е причина за настанување на бројни здравствени проблеми. Масните наслаги се aкумулираат во текот на ...

Повеќе »

СОВЕТИ ЗА ПОДГОТОВКА НА ЗИМНИЦА

Ни доаѓа есента и време е полека да се подготвуваме за зима, а каква е таа зима без зимница? Иако на рафтовите во големите трговски центри ни се достапни многубројни тегли со туршија, мармелади и компоти, во нивниот квалитет никогаш не сме сигурни, па затоа ништо не може да се споредува со домашна подготвена зимница. Затоа домаќинките секоја година во ...

Повеќе »

КРАТКИ И ЈАСНИ СОВЕТИ ЗА ИСХРАНА НА ДИЈАБЕТИЧАРИ

  Јадете секогаш во исто време и контролирајте го нивото на шеќерот во крвта. Јадете 5 овошја и 5 зеленчуци дневно затоа што нивните влакна позитивно влијаат врз здравјето на дијабетичарите: ја забрзуваат апсорпцијата на гликоза во крвта и цревата. Концентрирајте се на лиснатиот зеленчук, супи и сокови од зеленчук. Во Вашата исхрана вклучете го доматот, краставиците, морковите, лукот, спанаќот, ...

Повеќе »

СОВЕТИ ЗА ЗДРАВ И ПОУБАВ ЖИВОТ!

Доколку се разбудувате уморни и нерасположени, секогаш сте под стрес и слабо спиете, еве неколку совети како да ја вратите енергијата и насмевка на Вашето лице. Разбудете се полека, наместете ја бавната и смирувачка мелодија на телефонот, која лесно ќе Ве расони. Гласниот аларм го забрзува отчукувањето на срцето, а организмот почнува да лачи хормонот на стрес, кој во Вашиот ...

Повеќе »

Заштита на коските

Без обзир на тоа колку во последните години се зборува за важноста од превенцијата и лечење на остеопороза,  од оваа болест и понатаму зема замаф и се повеќе заболуваат  жени, но сепак тука спаѓаат и мажите. Остеопороза е хронична болест на коските која што го добила и називот ,,тивка епидемија на 21 век,, а нејзини карактеристики се  намалувањето на густината ...

Повеќе »

Што би требало да јадете од сат во сат во текот на денот?

Не е важно само што јдете, туку и кога го јадете. Храната што ја јадеме влијае на нашето расположение и ниво на енергија, како и на нашиот сон. Значи, кога сакате да бидете концентрирани, треба да јадете една храна, а кога сакате да спиете – друга. Еве кога што да јадете. 7 наутро – најадете се Ако сте гладни штом ...

Повеќе »

Високиот холестерол влијае врз памтењето

Високото ниво на холестерол и повишениот крвен притисок кај средновечните луѓе не се само фактори за појава на срцеви болести, туку и заразвој на когнитивни и рани проблеми со памтењето. Во неодамна направеното истражување учествувале околу три и пол илјади мажи и илјада и петстотини жени на просечна возраст од 55 години кои биле подложени на когнитивни тестови три пати ...

Повеќе »