Почетна / Архива на ознаки: совети за здравје

Архива на ознаки: совети за здравје

10 неочекувани причини да пиете повеќе вода

Со празниците зад нас и здравите навики во нашите умови, многумина се уште тагуваат за пити и колачи. Без разлика дали станува збор за резолуција за Нова Година за пиење повеќе вода или се уште се справувате со мамурлакот од 1-ви јануари, откривме некои убедливи причини да повеќе вода во Новата година. Затоа, слатките работи настрана и направете ја водата ...

Повеќе »

Храна која ќе ви помогне подобро да спиете

Храната е лек доколку се консумира умерено и во вистинско време се консумираат соодветни намирници. Наша препорака е намирниците да се консумираат 2 часа минимум пред спиење со цел да имате уште помирен и полесен сон. Доколку мака мачите да заспиете еве кои намирници ќе ви поогнат да имате подобар сон. 1.Чаша топло млеко 2. Мед 3. Банана 4. Јатки ...

Повеќе »

Овесна каша со банана и кикири- вкусен и здрав појадок за целото семејство

Размислувате ли каков оброк да подготвите за следното утро? Ви препорачуваме да подготвите овесна каша со банана и кикири- готова е само за неколку минути а веќе имате целосен и здрав подготвен оброк. Состојки 1 голема зрела банана 1 лажица мед 2 лажици сецкани кикири 1 лажица путер од кикири 1 шолја овесни снегулки 1/2 лажица цимет малку ванила млеко ...

Повеќе »

Што ќе му се случи на вашето тело доколку пиете топла вода измешана со куркума во период од една недeла?

Куркумата е добро позната јужно-азиска зачинска билка која започна да се користи и на Запад во последните години поради гоемите бројни здравстрвени ефекти. Дали знаевте дека таа може да ја подобри работата на џигерот и мозокот? Овој зачин се користел со векови како лек за болестите на џигерот. Меѓутоа ескпертите започнале да ги испитуваат здравствените ефекти научно-докажано изминатите 20 години. ...

Повеќе »

Се приближуваат првомајските празници- внимавајте на храната

Првомајските празници поврзани со продолжениот викенд се период кога најчесто пријателите се собираат на пикник во природа , знаат да подготват скара со најразлични видови на месо, па и масно. Знаат да се напијат и да јадат прекумерено. Како да го избегнете прејадувањето во период кога обилно се јаде и пие? – Изберете помалку масна храна и зеленчукови салати или ...

Повеќе »

Зошто ни се потребни суплементи и кои суплемeнти ни се потребни?

Не постои генерализиран одговор на ова прашање затоа што секој поединeц има индивидуални нутритивни потреби и недостатоци од нутриенти. Со недоволно плодната почва, и квалитетот на храната постојаното присуство на хемикалии во нашето секојдневие може да ја блокира апсорпцијата на нутриенти , постојат периоди кога не е возможно да го добиеме она што на нашиот организам му е потребно од ...

Повеќе »

Фолна киселина – за нервниот систем, за правилен раст и развој

За што користи фолната киселина? Фолната киселина е важна за нормалното функционирање на мозокот, ментално и емоционално здравје. Спречува раздразливост, замор, депресија, недостаток на концентрација, несоница. Учествува во создавањето на ДНК и РНК, генетскиот материјал на организмот, и е особено важна кога ткивата и органите растат брзо (за време на бременоста, детството). Фолната киселина и витаминот Б12 учествуваат во создавањето ...

Повеќе »

Како делува астаксантинот врз вашето здравје?

Астаксантинот е моќен антиоксидант класифициран во групата на каротеноиди, во својот состав вклучува органски пигменти кои можат да се најдат во различни видови на растенија, алги, животни, бактерии и габи. Во основа, астаксантинот е еден од најмоќните антиоксиданси кој може да се апсорбира од страна на човечкото тело. Тој е корисен во ослободување на оксидативниот стрес од  телото, додека, исто така, помага ...

Повеќе »

Најдобриот појадок за смалување на бројот на килограми

Дали постои некоја намирница или чпудотворна состојка која предизвикува слабеење доколку се консумира наутро? На ова прашање постои само еден одговор: протеин Голем број на научни истражувања укажуваат на фактот дека високопротеински појадок како јајца, сланина го надминува појадокот со високасодржина јаглехидрати како житарките. Ефектот на протеинот предизвикува чувство на ситост во текот на целиот ден , а притоа не ...

Повеќе »