Почетна / Архива на ознаки: сон

Архива на ознаки: сон

Храна која ќе ви помогне подобро да спиете

Храната е лек доколку се консумира умерено и во вистинско време се консумираат соодветни намирници. Наша препорака е намирниците да се консумираат 2 часа минимум пред спиење со цел да имате уште помирен и полесен сон. Доколку мака мачите да заспиете еве кои намирници ќе ви поогнат да имате подобар сон. 1.Чаша топло млеко 2. Мед 3. Банана 4. Јатки ...

Повеќе »

Колку време треба да помине од вечерата до спиење?

Одењето на спиење веднаш после вечерата го зголемува ризикот од мозочен удар за 66%, затоа се препорачува да помине барем еден саат после вечерата. Ова е резултат од истражувањето на научниците од Медицинскиот факултет од Иониа, Грција. Научниците испитувале околу 500 особи, од кои половина од нив доживеале мозочен удар, а другата половина акутен коронарен синдром  (чест облик на срцеви ...

Повеќе »

Разбудете се расположени и полни со енергија

Дали Ви преставува проблем да станувате рано  наутро, се чувствувате уморно и исцрпено и по осум саати сон ? Докторите и експертите тврдат дека нашите навики и однесување пред заминување во кревет, како и будењето во голема мера влијае како ќе се чувствуваме кога ќе ги отвориме очите.  Затоа Ви предлагаме да ги примените овие трикови … Пред да заминете ...

Повеќе »