Почетна / Архива на ознаки: протеини

Архива на ознаки: протеини

Дали треба да се внесува храна после тренинг?

Постои голема заблуда мегу луѓето дека не треба да се јаде веднаш после тренинг. Тоа е сосема погрешно! Најдобро е да јадете колку што е можно побрзо после тренингот. Ако чекате многу долго, вашето тело ке ја складира храната како масти наместо да ги “нахрани” мускулите. Препорачливо е да имате мал оброк веднаш после тренингот (околу 30минути). Тој период се ...

Повеќе »

Пијте вода со лимон ако имате некој од овие 15 здравствени проблеми

Конзумирањето вода со лимон наутро на празен желудник носи различни бенефити по здравјето. Имено, овој неверојатен пијалок е истовремено антиоксидант, богат со протеин, витамин Б и Ц, фосфор, етерични масла, калиум, флавоноиди и јаглехидрати. Го зајакнува имуниот систем и има антибактериско и антивирусно дејство. Освен тоа што содржи магнезиум, витамини, пектин, калциум, биофлавоноиди, лимонен, лимонска киселина, лимонот ефективно се бори ...

Повеќе »

Јадете како спортисти : салата со туна, авокадо и киноа

Ова е совршената салата  која ќе ви даде зголемена енергија по утринското вежбање и која ќе ја одржува вашата енергија на високо ниво од утро до пладне. Високопротеински оброк збогатен со здрави масти (од авокадото). Состојки: 100g киноа 3 лажици маслиново масло сок од 1 лимон ½ лажица јаболкова киселина 1 пакување конзервирана туна со вода 1 авокадо (излупено и исецкано на ...

Повеќе »

Леќа – вистински рудник на витамини, минерали и протеини

Леќата е вистински рудник на витамини од Б групата кои поволно влијаат на нервниот систем, додека високата концентрација на железо помага во спречувањето на малокрвност. Ова мешунка преставува концентрирана храна која преставува одличен извор на енергија која доаѓа од протеините и јаглените хидрати, затоа што леќата практично не содржи масти. Бидејќи малку ја зголемува киселоста на организмот добро е да ...

Повеќе »

СУРУТКА КАКО ЛЕК

Сурутката им се препорачува како на најмалите така и на нај старите. Самиот Хипократ укажувал на нејзините благодети и потенцирал дека би требало секојдневно да се користи Она што е прави да биде извонредно здрава се белковините. Белковините во сурутка имаат главна улога во зајакнувањето на имунитетот, па е незаменлива кај луѓе кои имаат слаб апетит, посебно после болестите или ...

Повеќе »

ОСНОВНИТЕ ЧЕКОРИ ЗА ЗДРАВО СЛАБЕЕЊЕ

Вежбате и здраво се храните, но килограмите не заминуваат доволно брзо. Идеално, односно најздравото слабеење, е оно слабеење кога губите пола до еден килограм неделно. За да го забрзате слабеењето, следете ги овие правила чија делотворност ја докажале научниците по долгогодишно истражување. Зголемете го внесувањето на влакната Јадете најмалку 20 грама влакна дневно, а нив можете да ги пронајдете во ...

Повеќе »

ЈАЈЦА – ВКУСНА И ЗДРАВА ХРАНА

Јајцата се вкусни, преполни се со хранливи материи, витамин Б и протеини. Иако се предупредува за нивните негативни влијанија врз здравјето на срцето, стручњаците се согласуваат дека исхрана која ги вклучува јајцата е здрава. Една студија дури покажува дека утринскиот појадок со јајца во споредба со оној утрински појадок со житарки им помага на луѓето да ја намалат желбата за ...

Повеќе »

Консумирајте ги секојдневно семки од тиква, а еве и зошто …

Семки од тиква во медицината се користеле веќе илјада години. Одличен се избор за грицкање затоа што се богат извор на омега 3 масни киселини кои на телото им се неопходни за одржување на здравјето на срцето и регулирањето на крвниот притисок. Семките се добар извор на протеини и триптофан Семките од тиква се богат извор на диетални влакна и ...

Повеќе »

Грашокот – чувар на нервите, коските и срцето

Свежиот грашок содржи големи количества на витамин Ц и Е, кои при сушењето се губат, но затоа исушени содржат големи количества на витамини Б1, Б2 и Б3, кои се важни за метаболизмот на јаглените хидрати, протеините и мастите.      Мешунката која ни е достапна на сите, ако не во свежа состојба, тогаш во замрзната или сув облик, во последно ...

Повеќе »

Јадења без месо – како влијаат на здравјето?

Се повеќе луѓе се свртува кон исхрана без месо поради здравствените причини.   Познато е дека можете да се храните здраво, а притоа да не трошите многу пари. Еден од начините да здраво заштедите е да подготвувате јадења без месо. Во денешно време со ограничен буџет, подготовка на јадења без месо преставува предизвик. Со добра организација и планирање и тоа ...

Повеќе »