Почетна / Архива на ознаки: пробиотици

Архива на ознаки: пробиотици

Ова лето не заборавајте со себе на одмор да понесете пробиотици- еве зошто се од особена важност!

Планирате да одите на одмор? Често на одмор знаеме да се соочиме со пад на имунитетот, настинка, лошо варење на храната и дијареа…и одморот да не се чувствува како одмор. Понесете пробиотици во својата патна торба затоа што регулирањето на цревната микрофлора е од голама важност секогаш па и при патување. Здравата флора во цревата, го стимулира имунолошкиот систем и ...

Повеќе »

Што треба да се јаде пред и после вежбање

Доколку внимаваме на тежината и оджување на витката линија, некогаш исклучивото практикување на редовна физичка активност се чини дека не е доволно. Вежбите апсолутно дека влијаат на зацврстување на мускулната маса, меѓутоа во комбинација со правилна исхрана пред и после вежбањето, физичката активност ќе има зголемен ефект и забрзано ќе делува за топење на мастите. Ви приложуваме неколку опции за ...

Повеќе »

Стимулирајте ја својата микрофлора и подобрете ја својата дигестија

Кога помислуваме на подобрено дигестивно здравје солуцијата на прво место се генерализира на консумацијата на суплементи- додатоци во исхраната кои содржат пробиотици. Но покрај сумплементите со пробиотици доборо е да се знаат и алтернативите и дополнителните начини на кои можете да обезбедите здрава дигестија. За здрава дигестивна функција еден од најважните фактори е балансот на бактерии присутни во гастроинтестиналниот тракт. ...

Повеќе »

Дијареа- како да ја спречите?

Колку често ви се случило за време на летен одмор да добиете стомачни проблеми, проблеми со варењето на храната, тврда и нередовна столица или пак честа дијареа? На секој од нас му се случило да се соочи со непријатното чувство кое го предизвикува, лошењето, како и честите посети на тоалетот проследени со болки во стомакот. Телото пеку дијареа може да ...

Повеќе »

Пробиотици- клуч за добро дигестивно здравје

Кога помислуваме на бактерии, постои вообичаено мислење дека сите тие се шетни.Меѓутоа постои голема група на бактерии (група на микроорганизми) која не е воопшто лоша. Постојат повеќе од билион бактерии во нашето тело од кои поголем дел се корисни. Во основа, нашите тела се дом на десет пати повеќе бактериски клетки од клетките на човечкото тело.  Бактериите вообичаено се наоѓаат ...

Повеќе »

Храна која е богата со пробиотици го зајакнува имунитетот

Зборот ″пробиотик″ потекнува од грчкиот збор кој значи ″за живот″. Пробиотиците се корисни бактерии кои ја одржуваат рамнотежата на микрофлората на органите за варење и како такви се корисни за човечкиот организам. Здравјето на дигестивниот систем зависи и од рамнотежата на цревната микрофлора која може да ја нарушат болестите, стресот, антибиотиците и другите лекарства. Постојат два вида на пробиотици: Lactobacillus ...

Повеќе »