Почетна / Архива на ознаки: појадок

Архива на ознаки: појадок

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па и на денешниот предлог. Импресионирајте го своето семејство со вашата креативност во кујната со овој колоритен и воедно вкусен рецепт приготвен од неколку свежи намирници кои веруваме секој од вас ги има во својот фрижидер во оваа сезона. Состојки 1 голема црвена бабура исецкана на кругови ...

Повеќе »

Овесна каша со банана и кикири- вкусен и здрав појадок за целото семејство

Размислувате ли каков оброк да подготвите за следното утро? Ви препорачуваме да подготвите овесна каша со банана и кикири- готова е само за неколку минути а веќе имате целосен и здрав подготвен оброк. Состојки 1 голема зрела банана 1 лажица мед 2 лажици сецкани кикири 1 лажица путер од кикири 1 шолја овесни снегулки 1/2 лажица цимет малку ванила млеко ...

Повеќе »

Најдобриот појадок за смалување на бројот на килограми

Дали постои некоја намирница или чпудотворна состојка која предизвикува слабеење доколку се консумира наутро? На ова прашање постои само еден одговор: протеин Голем број на научни истражувања укажуваат на фактот дека високопротеински појадок како јајца, сланина го надминува појадокот со високасодржина јаглехидрати како житарките. Ефектот на протеинот предизвикува чувство на ситост во текот на целиот ден , а притоа не ...

Повеќе »

Здрави појадоци за одржување на витка линија

Витката линија не се добива преку ноќ, но затоа пак доколку секое утро консумирате соодветен појадок чувството на глад ќе се смали а со тоа и внесените калории во текот на денот. Изреката ‘’појадувај како цар’’ има вистинска смисла кога калориите внесени наутро најбрзо се трошат во текот на денот за разлика од оние внесени навечер кои по завршетокот на сите ...

Повеќе »

Мини пици

Мини пици:Состојки: – 500 гр брашно – 20 гр квасец – 200 гр шунка – 100 гр моцарела сирење – 50 гр пица кечап од КИМ – 2 лажици маслиново масло – 1 лажичка сол – 1 лажичка биберПодготовка: – Замесете го тестото со квасецот, 3 dl вода и една лажичка сол. Тестото се остава на топло за да надојди. ...

Повеќе »

Омлет со јогурт

Сервирајте го на маса јадењето што вашите гости ќе го памтат, и со мала помош на нашите готварски вештини и рецепти покажете им колку добро знаете да готвите. Состојки: 2дл Balans + јогурт 4 јајца 4 лажици брашно 2 гр прашок за печиво (прстофат) 1 л зејтин 20 гр путер 1 лажица мешани зачини сол Подготовка: Јогуртот помешајте го со ...

Повеќе »

Појадок за разбивање на монотонијата

Сте слушнале ли дека појадокот е најбитен, не треба да се прескокнува и од него црпите енергија за извршување на активностите во текот на целиот ден? Секогаш претпочитајте утринскиот оброк да ви биде овошен или лесен. Наш предлог е овошен микс за многу енергија и разбивање на монотонијата. Состојки: –  Balans + Јогурт – мусли – боровинки – диња Во ...

Повеќе »

Диета без гладување

Се обидувате да ослабите, но не Ви оди, не кревајте паника, решение постои. Со помош на четиринеделната диета која ja има осмислено Џејн Пирсон, нутриционист од Лондон, за четири недели ќе ослабете осум килограми, и тоа без гладување. Како функционира? Овој четиринеделен план на исхрана е осмислен така да ни во еден момент, додека се придржувате до планот нема да ...

Повеќе »

Брзa и лесна диета – за 7 дена 2 килограми помалку

Ригорозните  диети кои константно предизвикуваат глад  сe главна причина поради кои голем број на луѓе не успеваат да ослабат. Со режимот на исхрана кои Ви го предлагаме нема ни да сетите дека сте на диета, а за недела дена можете да ослабете  два килограми. 1.ДЕН ПОЈАДОК – една чаша сок без шеќер, два парчиња интегрален леб намачкан со мармелад или ...

Повеќе »