Почетна / Архива на ознаки: пиперки

Архива на ознаки: пиперки

Ајвар – господарот на зимницата!

Волшебната состојка на традиционалната трпеза, верниот придружник на секоја веселба, домашниот ајвар секое јадење за миг го претвора во вистинска гозба. Во раната есен, кога природата е преполна со зрелото овошје и зеленчук, во пазарите се простираат црвените теписи од сочната и миризлива пиперка. И без малку претерување, скоро секое домаќинство ги чека црвените пиперки од пазарот бидејќи за ајвар ...

Повеќе »

Макарони со тиквички, домати и пиперки

Тиквичките даваат посебна свежина на ова јадење и секако дека треба да го испробате овој рецепт. Состојќи:   350 грама макарони 2 лажици маслиново масло 450 грама тиквички, излупени, исечени 3 чешниња лук, ситно исечкан 1 свежа пиперка, ситно исечкана 400 грама домат, ситно исечкан 2 лажици свеж сок од лимон ½ шолја исечкан свеж магдонос 30 грама ситно изрендан пармезан ...

Повеќе »