Почетна / Архива на ознаки: палента

Архива на ознаки: палента

Брза и здрава домашна кашичка со палента за најмладите

Оваа кашичка ја добивме на рецепт од наша драга пријателк која рецептот го препорачува на сите мајки. Доколку сте љубители на палента подгответе порција и за себе-доста е вкусна. -200 гр вода -50 гр палента -парче моцарела – кокосово масло Во малку вода со кокосово масло откако ќе се зоврие се додава палентата. Се меша се додека се добие посакуваната ...

Повеќе »

Палента со буковки и зеленчук

Ова вкусно и здраво јадење е нешто што не смеете да го пропуштите. Едноставно се подготвува а вкусот е феноменален. Состојки: 250 грама палента, 200 грама печурки буковки, 3 децилитри сос од домати, 2 лажица маслиново масло, 10 маслинки сечкани на ситно, 1 чешне лук, 50 грама претходно сварен грашок, 100 грама тиквички, 1 морков, сол, црна пипер . Подготовка: ...

Повеќе »