Почетна / Архива на ознаки: овошје

Архива на ознаки: овошје

Како влијаaт овошјето и зеленчукот врз здравјето?

Еден од најчестите лекарски совети е да се конзумира по 1 јаболко дневно. Овошјето е природен извор на енергија, и повеќе од корисна е ваквата препорака. Но, зошто да застанете тука? Како и секогаш, разновидноста е најважна, а постои голем избор на овошја, што треба да се вкусат и во кои треба да се ужива. Најважно е да се изнајдат ...

Повеќе »

Домашни енергетски колачиња со бадеми и овошје

Потребни состојки: – 1/2 шоља путер од бадеми(изблендирајте бадеми и додадете им 1 лажица мед и 1 лажица маслиново масло) – 1 шоља овесни снегулки – 1 шоља оризови снегулки – 1 грст ситно исецкани печени и несолени бадеми – 1 грст ситно исецкани суви боровинки – 1 грст ситно исецкана сува брусница – 1/2 грст ситно исецкани суви кајсии ...

Повеќе »

Домашно подготвени вкусни и здрави гранола колачи

Колку често правите здрави десерти? Денешниот наш предлог се здрави гранола бар-ови кои веруваме дека сите во домот ќе ги обожаваат. Потребни состојки: – 70 гр путер –  100 грама црно чоколадо или чоколадо за готвење –  Цело големо пакување гранола мусли со вкус на мед и бадем или овошни по ваш избор –  1 филџан овесни снегулки – половина ...

Повеќе »

Направете дома, Џуси Сангрија – овошен коктел!

Симпатичен, освежителен, совршен за целото семејство, коктел Џуси Сангрија! Време за подготовка 5 минути.   Потребни состојки: 4 чаши Џуси овошен сок 8 чаши газирана вода или вода со ѓумбир 1 свежа исецкана кива 1 исецкан портокал 1 исецкан ананас 1 исецкан зелен лимом 1/2 чаша свежи малини 1 исецкана карамбола – по желба (може да се набави во поголемите маркети)     ...

Повеќе »

Јадете здраво, без мака!

1. За викенд освен што ќе зготвите ручек, подгответе доручек и ручек за цела работна недела.   2. Ако сакате овесен доручек но ви здосадило секој ден да го јадете истото Стоплете 1/2 чаша кафеав ориз (или друга готова житарка) и 3/4 чаша бадемово млеко во микробранова. Исецкајте 1/2 јаболко, 2 лажички незасладен путер од кикиритки, 1 лажичка семе од афион ...

Повеќе »

ЗДРАВА ХРАНА ЗА СТУДЕНИ ДЕНОВИ

Главоболка, несоница, умор, депресија и намалена концентрација се знаци дека времето влиае на нас. Доколку саката на време да го зајакнете имунитетот и да го подготвите организмот за студени денови, збогатете ја исхраната со витамински намирници како што се чаеви, сокови, мед, супи … Чаеви и цедени сокови го зајакнуваат организмот и ја потикнуваат елиминација на токсините, па со самото ...

Повеќе »

Сок од портокал, нутритивна вредност и благодети

Најдобро време да пиете сок од портокал е за доручек. Тој е витамински напиток кој на телото делува како енергетски пијалок, но природно. Ја враќа енергијата и разбудува, па идеално е со него да го започнете денот. Нутриционистите и тоа како го препорачуваат овој сок. Тој е исклучително богат со витамин Ц кој е добар за имунитетот и против воспаленија, ...

Повеќе »

СОЧУВАЈТЕ ЈА МЛАДОСТА, СИЛАТА И ВИТАЛНОСТА!

Американските научници откриле дека оксидативниот стрес кај жените е поголем отколку кај мажите. Па затоа е важно да консумирате храна кои делумно ќе успее да го намали штетното влијание на слободните радикали, кои се главните предизвикувачи на предвременото стареење. Последиците на делувањето на слободните радикали се разни заболувања на срцето, циркулацијата, тумори. Овошје и зеленчук против стрес Испитувањата кои биле ...

Повеќе »

ОСВЕЖЕТЕ СЕ СО ВКУСНАТА НАПИВКА ОД ЛУБЕНИЦА

Лесна, здрава и повеќе од потребна напивка од лубеница е идеална за летната хидратација на телото. Лубеница во текот на жешките денови треба да се јаде во што поголеми количества. Доколку Ви е досадена во класично издание Ви предлагаме една брза и вкусна здрава идеја за освежителна напивка од лубеница во комбинација со друго овошје. Состојки: 100 грама измиени малини ...

Повеќе »

ЗДРАВА ХРАНА – ПРИОРИТЕТ ЗА ВРЕМЕ НА ЖЕШКИТЕ ЛЕТНИ МЕСЕЦИ!

Летото е дел од годината кое обилува со овошје и зеленчук па затоа би требало да консумирате што е можно повеќе здрави производи и вода и така ќе го подобрите здравјето. Јадете големи количества на свежо овошје и зеленчук и производи од интегрални житарки, а избегнувајте го тестото и масните чорби. Пијте ја водата и пред да ја почувствувате жедта, ...

Повеќе »