Почетна / Архива на ознаки: овесна каша

Архива на ознаки: овесна каша

Овесна каша со банана и кикири- вкусен и здрав појадок за целото семејство

Размислувате ли каков оброк да подготвите за следното утро? Ви препорачуваме да подготвите овесна каша со банана и кикири- готова е само за неколку минути а веќе имате целосен и здрав подготвен оброк. Состојки 1 голема зрела банана 1 лажица мед 2 лажици сецкани кикири 1 лажица путер од кикири 1 шолја овесни снегулки 1/2 лажица цимет малку ванила млеко ...

Повеќе »

10 намирници идеални за секоја диета

Кога би ја опишале отприлика совршената храна, тоа би звучело вака: здрава, вкусна, голема и доволно да заситува за да не бидеме гладни со сатови. Влакната и протеините ќе ви помогнат да ослабите. Поголемите намирници со малку калории ќе ви овозможат да се најадете а не здебелите. Без разлика дали сте на диета или сакате малку да ја регулирате тежината, ...

Повеќе »

11 високопротеински намирници

Жените постари од 19 год треба да внесуваат 46 грама протеини дневно, а мажите постари од 19 години по 56 грама. Но ако не внесувате  доволно протеини, нема потреба во потполност да ја менувате целата исхрана. Овие оброци содржат доволно протеин и потребно е само да ги внесете во исхраната. 1) БЕЛО НИСКОКАЛОРИЧНО СИРЕЊЕ Една шолја од ова сирење содржи ...

Повеќе »

Јаглени хидрати кои се добри за вашиот струк

Јаглените хидрати се сметаат за најголем непријател на тенката половина, но детални истражувања покажаа дека тоа баш и не е така. Интегралниот леб има помеѓу 80 и 90 калории на парче, барем 2 грама влакна и помалку од еден грам шеќер, но тоа важи само за лебот направен исклучиво од интегрално брашно. Кои јаглени хидрати можи и треба да ги ...

Повеќе »