Почетна / Архива на ознаки: оброк

Архива на ознаки: оброк

Овесна каша со банана и кикири- вкусен и здрав појадок за целото семејство

Размислувате ли каков оброк да подготвите за следното утро? Ви препорачуваме да подготвите овесна каша со банана и кикири- готова е само за неколку минути а веќе имате целосен и здрав подготвен оброк. Состојки 1 голема зрела банана 1 лажица мед 2 лажици сецкани кикири 1 лажица путер од кикири 1 шолја овесни снегулки 1/2 лажица цимет малку ванила млеко ...

Повеќе »

Рецепт за пилешко со брокула и крем сирење

Денешниот рецепт не спаѓа во низата на најздрави рецепти кои сме ви ги прикажале, но е вкусен деликатес кој би можеле да си го дозволите во деновите кога сакате да се опуштите и да уживате во вкусен деликатес со саканиот, пријателите или пак семејството. Овој оброк ќе го обожаваат дури и најмладите иако во неговиот состав влегува не толку омилената ...

Повеќе »

Вкусно пилешко со лимон и мед

Со денешниот рецепт ви посакуваме денешниот ден и почетокот на викендот да ви бидат фантастични. Ова е идеален рецепт за ручек за целото семејство. Рецептот не содржи многу масти, а е во исто време многу вкусен. Потребни состојки: пилешко месо/ батаци без коска/пилешки гради/копани 3 лажици екстра девствено маслиново масло сок од два лимони 1 лажица мед 2 чешниња лук ситно ...

Повеќе »

Домашен рецепт за познатото традиционално мексичко Гвакамоле

Овој супер намаз е одличен за било какви сендвичи, како прилог на месо, или пак едноставно за забавен микс за брцкање со тортиља чипсови 2 излупени авокада  1 мал излупен и ситно исецкан кромид  1 шоља исецкани домати  2 лажици сок од лимон/лимета 1 лута пиперка ситно исецкана  неколку лажици ситно исецкан коријандер сол и црн бибер Авокадото исецкајте го и ...

Повеќе »

Кога нашето тело би се прашувало, еве како ќе изгледа еден ден…

Вака би изгледал совршениот ден кога вашето тело би се прашувало, без разлика на обврските и навиките. 6.30 Кога ќе се разбудите, доаѓа до кратко, но нагло скокање на пулсот и крвниот притисок и поради тоа вашите когнитивни способности се еднакви на оние како кога сте под дејство на алкохол. Оваа состојба обично трае околу 10 минути. Меѓутоа може да ...

Повеќе »