Почетна / Архива на ознаки: Now Foods

Архива на ознаки: Now Foods

Зошто ни е потребен магнезиум?

Магнезиумот е еден од основните  елементи кои се потребни  за правилно функционирање на организмот. Но, вашето тело не може да го произведе . Поради тоа се препорачува да се јаде храна богата со магнезиум или да се  надомести недостатокот со соодветни суплементи. ПОМАГА ДА СЕ ЗГОЛЕМИ ЕНЕРГИЈАТА Магнезиумот креира енергија во вашето тело преку активирање на аденозин трифосфат-от. Истиот помага ...

Повеќе »

Храната и стресот

Стресот е состојба на организмот при која настануваат значајни промени од психолошка и физиолошка гледна точка. Меѓутоа без оглед на сериозноста на ситуацијата треба да ја зачуваме својата присебност, а позитивното гледање на работите и оптимизмот да ги ставиме во преден план. Разговаравме со д-р Нела Деспотовска од тимот на Тримекс за влијаението на храната и стресот врз здравјето. Еве ...

Повеќе »

Микроалгите во одбрана за здравјето во модерното секојдневие

Ако имате среќен брак, тоа е една „нула“, ако имате добри деца, тоа е уште една „нула“ и ако имате добра работа, тоа е уште една „нула“. А единственото нешто во животот што се брои како „еден“ е здравјето. Така што, ако имате многу добри работи во животот, но немате добро здравје, завршувате со „нула“, вели Боб Капели потпретседател на ...

Повеќе »

Патна аптека- како да се грижите за своето здравје за време на патување?

На секое патување треба да сме добро подготвени и една од клучните компоненти е нашата лична патна аптека. Често може да не изненади некој здравствен проблем и подготвеноста е особено важна кога се патува со целото семејство или во случај на бременост. Пробиотици и дигестивни проблеми Улогата на цревата е директно поврзана со оптималниот состав на бактериската флора во нив. ...

Повеќе »

Бидете здрави и витални ова лето со помош на следните 5 совети…

Летото е време кога школската година е веќе завршена, многумина од нас уживаат во сончевите зраци, на базен или на пикник, како и многу надворешни активности. За да живеете со чувство на леснотија ова лето следете ги нашите совети за здравје и уживајте максимално во ова лето. Излезете надвор и движете се повеќе Факт е дека летото е идеален период ...

Повеќе »

Дијареа- како да ја спречите?

Колку често ви се случило за време на летен одмор да добиете стомачни проблеми, проблеми со варењето на храната, тврда и нередовна столица или пак честа дијареа? На секој од нас му се случило да се соочи со непријатното чувство кое го предизвикува, лошењето, како и честите посети на тоалетот проследени со болки во стомакот. Телото пеку дијареа може да ...

Повеќе »

Како да го подобрите својот метаболизам?

Забрзувањето на метаболизмот е ”светиот грал” на слабеењето, но затоа пак колку брзо телото ги согорува калориите зависи од неколку фактори. Некои луѓе наследуваат брз метаболизам. Мажите имаат тенденција да согоруваат повеќе калории од жените па дури и кога се одмараат. А за повеќето луѓе пак, метаболизмот се забавува по 40 тата година. Иако не е можно да се контролираат ...

Повеќе »

SPIRULINA PACIFICA – НАЈМОЌНА ХРАНА НА ЗЕМЈАТА

Како додаток во исхраната, Spirulina Pacifica посебно се препорачува на спортисти, трудници, доилки, рековалесценти и на сите оние кои се придржуваат на посебен начин на исхрана како би ги зголемиле природните енергетски потенцијали Spirulina Pacifica е најхранлива намирница на светот. Оваа микроалга содржи извонредна комбинација на бета-каротен, хлорофил, витамини на Б комплексот, комплетни протеини, ГЛК и мноштво на минерали и ...

Повеќе »

Природни лекови за справување со симптоми на депресија, стрес и нервоза

Емоционалните и телесни симптоми како: тага, празнина, апатија, чуство на вина, умор, вознемиреност, несоница, губење на апетит, мускулна напнатост, главоболка и друго се некои од симптомите на депресија-едно од најчестите заболувања на денешницата. Поради забрзаното животно темпо и честата изложеност на стресни ситуации, многу луѓе одвреме-навреме ги искусуваат споменатите симптоми. Ви ги претставуваме осумте најчесто користени билни антидепресиви, кои го ...

Повеќе »

Нескротливата Ешерихија коли

Пишува: Проф. Д-р Здравко Тројачанец Инфекциите на уринарниот тракт се едни од најчестите клинички симптоми, кои се многу почести кај женската популација почнувајќи од најрана возраст, додека кај мажите  се сретнуваат во понапредната возраст кога овие инфекции се развиваат како резултат на застојна уропатија. Под уринарен тракт се подразбираат бубрезите, уретерите, (мочните канали што излегуваат од бубрезите), мочниот меур, и ...

Повеќе »