Почетна / Архива на ознаки: нега на кожа

Архива на ознаки: нега на кожа

Јагодите се убавина и здравје

Јагоди – здравствени придобивки Јагодите се богати со витамин Ц, каротен, фолна киселина и железо. Антиоксидантите кои ги содржат помагаат за превенции на Алцхајмеровата болест и за заштита на кардиоваскуларниот систем. Витаминот Ц кој овозможува еластичност на крвните садови е добар за имунитетот. Срцето ги сака јагодите. Ова овошје во една порција содржи 134mg калиум. Исто така го алкализира организмот. ...

Повеќе »

Бенефиции врз човековото здравје од консумирањето на маслинки

Дали сте забележале како повеќето препарати за убавина и здравје се на основа на маслинки и маслиново масло? Маслиновото масло е познато по своите својства за длабоко потхранување на кожата, незина регенерација и освежување. Тоа игра значајна улога при секојдневната исхрана како здрава алтернатива и прв избор при здрава исхрана. Маслинките се моќен и вкусен плод кој може да му обезбеди на ...

Повеќе »

Ритам – Срцето на Dr. Hauschka козметика

Dr. Hauschka козметиката се темели на внимателно одбрани состојки. Начинот на кој се приготвуваат одредени компоненти е многу важен. Ритамот при тоа има главна улога. Ритамот носи живот! Dr. Rudolf Hauschka во 1924 год. На Конгрес во Arnheim (Холандија) се запознал со Dr. Rudolf Steiner, основачот на антропозофијата. Разговарале за тоа што е животот.  Steiner на тоа прашање одговорил: Проучувај ...

Повеќе »