Почетна / Архива на ознаки: намалување на килограмите

Архива на ознаки: намалување на килограмите

Вежби кои траат по 15 минути и со кои ќе бидете во фит форма

Дали се измачувате со недоволното време за посета на теретана поради бројните обврски и одржувањето на балансот помеѓу работата, семејството (децата и сопругот) како и домашните обрски? Можете да ја одржувате својата но и да бидете во фит форма со само неколку минути дневно поминати во вежбање на високоинтензивни вежби рано наутро. Станува збор за  популарниот ”HIIT Workout” режим кој ...

Повеќе »

АНТИОКСИДАНТИ И АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ

Нервниот систем, тука влучувајки го мозокот, р’бетниот мозок и периферните нерви, богати се со липидни материи, поточно со несатурирани маснотии (кои се склони на оксидација) и со железо кое има силни про-оксидативни својства. Високото ниво на липидни материи, интензивната метаболичка аеробна активност, богатата иригација со крвни садови и високото ниво на железо присутни во ткивата на нервниот систем, ги прават ...

Повеќе »

Салата диета – лесно ги топи килограмите

Слабо ги помните правилата, мразите да готвите, а сакате да ги намалите килограмите? За Вас идеална е салата диета. Од сите диети, салата диета е најверојатно една од најлесните за усвојување, а многу лесно ќе отстраните до три килограми за месец дена. Салата диета се засновува на две основни идеи: една е доколку сакате да ја намалете телесната тежина морате ...

Повеќе »

Десетдневна диета која навистина функционира

После зимата и насобрани прекумерни килограми време е да ја дотерате линијата. Доволно е од менито да ги исфрлете непотребните калории: слатките, печивата, лебот, тестенините, да ги намалите порциите и резултатите за брзо време ќе бидат видливи. Доколку во текот на зимските денови добивте некој килограм повеќе, сега е вистински момент да го смените режимот на исхрана и да ја ...

Повеќе »

Здраво и лесно: За 10 дена 5 килограми помалку!

Ова не е една од брзите диети, од кои дополнително ќе Ви ослаби имунитетот, токму спротивно, таа нема никакви несакани ефекти, освен од посакуваната – намалување на килограмите! Доколку е потребно да во брз временски период ги намалите килограмите, а сепак ја преферирате здравата исхрана и не ги сакате ригорозните и брзи диети после кои Вашиот организам се исцрпува или ...

Повеќе »

Зелена диета

Ова диета е добра за намалување на килограмите, но и за детоксикација, затоа што е богата со диетални влакна кои го забрзуваат метаболизмот и дополнително го регулира зголемениот холестерол. Освен тоа, богата е со витамини и минерали кои се неопходни за посилен имунитет, како и за одржување на кисело базна рамнотежа на организмот. Основната храна која се користи во зелената ...

Повеќе »

Диета со грозје

Старите Римјани тврдеа дека во виното се крие вистината, а нутриционистите истакнуваат дека во зрната на грозјето се наоѓа тајната на витката линија. Било свежо или цедено, грозјето содржи многу важни состојки кои го зајакнуваат ткивото и артериите, штитат од рак, мозочниот удар или срцевиот удар … Поради големиот процент на калиум, грозјето ја поттикнува работата на бубрезите и подобрува ...

Повеќе »