Почетна / Архива на ознаки: минерали

Архива на ознаки: минерали

Дали треба да се внесува храна после тренинг?

Постои голема заблуда мегу луѓето дека не треба да се јаде веднаш после тренинг. Тоа е сосема погрешно! Најдобро е да јадете колку што е можно побрзо после тренингот. Ако чекате многу долго, вашето тело ке ја складира храната како масти наместо да ги “нахрани” мускулите. Препорачливо е да имате мал оброк веднаш после тренингот (околу 30минути). Тој период се ...

Повеќе »

Зошто е добро да јадете цвекло оваа зима?

Цвеклото е двогодишно растениe со темноцрвен вретенест корен и темнозелени листови и спаѓа во најкорисни и најлековити градинарски култури. Се користи целото растение и може да се употребува во текот на целата година. Богата е со витамини и минерали и може да се јаде без ограничувања. Цвеклото изобилува со хранливи материи и ги содржи речиси сите минерални состојки калциум, калиум, ...

Повеќе »

6 Нутриенти најпотребни за жените

Витамин B6– го регулира расположението , апетитот и спиењето – Витамин B12– го регулира расположението , апетитот и спиењето Фолна киселина– ги спречува мозочните и спиналните деформации во првите недели од бременоста+ низок ризик од рак на дебелото црево Витамин D3  – ги зацврстува коските , забите, мускулите, штити од автоимуни болести + заштита од појава на рак на дојката и ...

Повеќе »

SPIRULINA PACIFICA – МИКРО АЛГА, МАКРО БЛАГОДЕТ

Spirulina Pacifica е најбогатиот и најкомплетен извор на додаток во исхраната. Оваа модро-зелена алга зачудува многу нутритивни експерти, што се должи на нејзината разновидност на основните нутриенти: растителни протеини, каротени, хлорофил и фикоцијанин, биоактивен Б12, гама линоленска киселина и минерали. Безцелулозниот клеточен зид на Spirulina Pacifica е високо сварлив и нутриентите лесно се абсорбираат. Се во едно Spirulina Pacifica содржи, ...

Повеќе »

ИЗБАЛАНСИРАНА ИСХРАНА – пресудна за силен имунитет на Вашите деца!

Стручњаците и медицинските лица истакнуваат дека со посебен вид на исхрана родителите можат да го зајакнат одбранбениот механизам на нивните деца од многубројните микроорганизми кои се главни предизвикувачи на заболувања. Да се поминат студените зимски денови без настинка и грип е вистинско олеснување на родителите. Во тоа може да им помогне правилната и добро избалансирана исхрана, која е клучна за ...

Повеќе »

Најбогат извор на храна за Вашите деца

За доброто здравје на децата заслужен е силниот имунолошки систем. Кога тој функционира правилно тој се бори против причинителите на болестите. Сите деца се континуирано изложени на разни патогени причинители, но тоа не значи дека се болни. Таквото изложување всушност го зајакнува имунолошкиот систем на децата. Сепак децата кое се почесто болни имаат ослабен имунолошки систем, кој мора да се ...

Повеќе »

ЗЕЛЕНА САЛАТА ( Lactuca sativa ) – РИЗНИЦА НА ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ

Уште старите Грци и Римјани знаеле за драгоцени цвојства на зелената салата. Хипократ таткото на медицината и припишувал силни лековити својства.Во старата Персија зелената салата била ценета како храна која обезбедува мирен сон. Зелена салата е богата со минерали, фосфор, калциум, магнезиум, железо и бакар. Има ниска енергетска вредност, содржи доста вода, а значаен е извор на фолна киселина и ...

Повеќе »

ЦРЕША КАКО ПРИРОДЕН ЛЕК

Пролетта е тука, што значи дека сега ќе можете да уживате во прекрасните цреши и нивните многубројни позитивни влијанија врз Вашето здравје. Поред тоа што се убави и вкусни, црешите имаат извонредно позитивен ефект врз нашето здравје. Црешите преставуваат извор на енергија, природен лек за многубројни болести и незаменливи се во спречувањето на многубројни заболувања. Црешите содржат витамини А, Б ...

Повеќе »

МОРЕ – ВИСТИНСКА БЛАГОДЕТ ЗА ЗДРАВЈЕТО

Уште во старите времиња најпознатиот грчки доктор и основоположник на клиничката медицина Хипократ го проучувал позитивното делување на морската клима врз здравјето. Хипократ со тоа се занимавал во неговиот роден остров – Кос во Егејското море. Набљудувајќи го позитивниот ефект на морето врз оштетените раце на рибарите, сватил дека морската вода го намалува ризикот од инфекциите и ги обновува клетките.    ...

Повеќе »

ЈАГОДИ – ВИТАМИНИ, МИНЕРАЛИ, ЛЕКОВИТИ СВОЈСТВА

Лековити својства на јагодите познати се уште од античките времиња. Јагодата на многумина е омилено овошје, пред се поради свеж и убав вкус, а најмногу поради тоа што е ризница на здрави материи кои го подобруваат нашето здравје. Многубројни витамини, овошни шеќери и киселини, железо, фосфор, калциум, пектини и други корисни материи се наоѓаат во јагодата. Затоа јагодите уште од ...

Повеќе »